Na etapie wypełnienia wniosku

Wniosek powinien być wypełniony na formularzu, w całości, czytelnie, w języku polskim

Wniosek m.in. o:

  • udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy

  • udzielenie zezwolenia na pobyt stały

  • udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE

  • przedłużenie wizy krajowej

  • przedłużenie wizy Schengen

  • dokonanie wpisu zaproszenia do ewidencji zaproszeń,

  • zarejestrowanie pobytu obywatela UE

składa się na formularzu według wzoru określonego w obowiązujących przepisach.

Formularze są dostępne w MOS w sekcji „Wypełnij wniosek lub przygotuj pismo procesowe”, po zalogowaniu. Część formularzy pozwala na ich wypełnienie elektronicznie w MOS, część wymaga wydrukowania i następnie wypełnienia odręcznie. W przypadku wypełniania formularzy odręcznie pamiętaj, by wnioski zostały wypełnione czytelnie, tak by urzędnik był w stanie odtworzyć, co jest we wniosku napisane. Zwróć również uwagę na jakość wydruku formularza (czy to przed odręcznym wypełnieniem, czy po wypełnieniu elektronicznym) – powinna ona pozwalać na odczytanie treści wniosku.

Przy wypełnianiu wniosków przesyłanych do Systemu Pobyt v.3  (zezwolenie pobyt czasowy, zezwolenie pobyt stały) MOS wymusi wypełnienie wniosku w całości (tj. wszystkich jego rubryk) oraz narzuci język polski jako język wypełnienia wniosku. Pamiętaj o tych zasadach również wypełniając wniosek odręcznie. W przypadku, jeśli nie posiadasz znajomości tego języka konieczne jest, byś w celu zrozumienia pytań zawartych we wniosku oraz udzielenia właściwych odpowiedzi, skonsultował się z osobą zaufaną, która w wystarczającym stopniu zna język dla ciebie zrozumiały (twój język ojczysty lub język wyuczony) i dostatecznie dobrze włada językiem polskim (tak, by możliwe było prawidłowe tłumaczenie). Może także skorzystać z pomocy tłumacza lub rzetelnego pełnomocnika. W celu ułatwienia zrozumienia treści wniosku poszczególne elementy formularza zostały przetłumaczone na języki obce: angielski, francuski i rosyjski.

Wypełnienie wniosku w języku innym niż polski, wypełnienie w sposób niepozwalający na zrozumienie treści oraz pominięcie niektórych rubryk we wniosku stanowią braki formalne, do usunięcia których aplikujący lub jego pełnomocnik zostaje wezwany przez wojewodę. Nieusunięcie braków formalnych w terminie określonym przez organ, nie krótszym niż 7 dni, zgodnie z instrukcją przekazaną w wezwaniu, stanowić będzie podstawę do pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Postępowanie administracyjne nie zostanie skutecznie wszczęte, a cudzoziemiec zostanie zmuszony do niezwłocznego opuszczenia terytorium Polski, o ile nie będzie posiadał podstawy do dalszego pobytu w Polsce.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente