Portal Moduł Obsługi Spraw powstał z myślą o przygotowaniu możliwości wypełniania i składania przez cudzoziemców wniosków w sprawach pobytowych on-line oraz zapewnieniu im niezbędnej wiedzy w zakresie procedur migracyjnych
Portal będziemy dalej rozwijać, aktualizować oraz uzupełniać o kolejne informacje i funkcjonalności, ale już w chwili obecnej możesz:
dzięki sekcji „Zapoznaj się z informacjami”
sprawdzić, jakie są możliwości pobytowe w sytuacji, w jakiej się znajdujesz
W sekcji „Zapoznaj się z informacjami” zamieszczona została specjalna ankieta, której pytania prowadzą ku spersonalizowanej informacji, „skrojonej na miarę” twoich potrzeb.
zapoznać się z pakietem informacji na temat procedur regulujących kwestie wjazdu, pobytu i wyjazdu cudzoziemców z Polski
Jeśli wiesz, jak przedstawia się twoja sytuacja pobytowa i poszukujesz konkretnych informacji, masz możliwość zapoznania się z nimi w ramach kilku kategorii w sekcji „Zapoznaj się z informacjami”.
dzięki sekcji „Uniknij błędów”
uzyskać dostęp do baz najczęściej zadawanych pytań
zagadnienia bazy ogólnej pozwolą Ci rozwiać wątpliwości dotyczące procedur, a informacje zawarte w bazie technicznej pozwolą ci prawidłowo korzystać z portalu;
uniknąć błędów
w związku z poznaniem informacji o najczęściej popełnianych błędach na różnych etapach procedur;
uzyskać dostęp do list kontrolnych procedur
zweryfikować, czy wykonałeś wszystkie kroki prowadzące ku otrzymaniu zezwolenia pobytowego;
uzyskać dostęp do filmów instruktażowych i publikacji UdSC oraz innych instytucji
tym samym pogłębić i utrwalić wiedzę o procedurach;
dzięki sekcji „Wypełnij wniosek lub przygotuj pismo procesowe” ( * usługa o ograniczonej dostępności dla użytkowników niezalogowanych)
wypełnić on-line formularze wniosków w sprawach: zezwolenia na pobyt czasowy i zezwolenia na pobyt stały oraz przesłać je do właściwego wojewody
W chwili obecnej istnieje konieczność, abyś po przesłaniu wniosku w MOS, jego wydrukowaniu i podpisaniu, przedstawił wersję papierową w trakcie osobistej wizyty w urzędzie wojewódzkim, ale w przyszłości portal zapewni w pełni możliwość złożenia wniosku w formie elektronicznej.
Wypełniając elektroniczny formularz wniosku w Module Obsługi Spraw, tam gdzie jest to możliwe, masz do wyboru treść z rozwijanych list.
Aby wypełnić wniosek prawidłowo możesz skorzystać z pomocy kontekstowej, która została przetłumaczona na języki obce dostępne w MOS.
Możesz również skorzystać z zabezpieczeń przed pozostawieniem wolnych pól przy wypełnianiu ww. wniosków - co znosi ryzyko pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
skorzystać z formularzy aktywnych PDF
do wypełnienia elektronicznie po pobraniu z portalu MOS
pobrać, a następnie wypełnić odręcznie inne formularze wniosków w sprawach legalizacji pobytu
Schemat przygotowania wniosków w ww. sprawach z pomocą portalu MOS
dzięki sekcji „Prawo”
poznać treść przepisów właściwych dla danej procedury – do procedur opisanych w sekcji informacyjnej przyporządkowano właściwe przepisy. Portal zapewnia dostęp do aktów prawnych właściwych w sprawach migracyjnych w ramach różnych kategorii;
dzięki sekcji „Kontakt”
uzyskać dostęp do danych teleadresowych, formularzy kontaktowych i systemów kolejkowych wojewodów i Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz skontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych w UdSC;
Zapewniamy także pomoc techniczną związaną z działaniem portalu;
dzięki sekcji „Aktualności”
pozostawać na bieżąco z najistotniejszymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania Urzędu do Spraw Cudzoziemców i innych organów migracyjnych oraz samego portalu MOS;
dowiedzieć się o planowanych zmianach przepisów oraz tych, które weszły w życie.
Portal MOS prowadzony jest przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Urząd do Spraw Cudzoziemców jest organem administracji rządowej właściwym m.in. w sprawach zezwoleń pobytowych (jako organ II instancji).
Korzystanie z Portalu MOS jest nieodpłatne.
Portal powstał w ramach projektu „Modernizacja Systemu Pobyt v.2 w zakresie utworzenia modułu obsługi spraw nr 1/8-2018/BK-FAMI” i współfinansowany ze środków Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji „Bezpieczna przystań”. Więcej informacji o projekcie.
Informacja zamieszczona na portalu MOS nie stanowi źródła prawa. Autorzy dołożyli należytej staranności, aby była ona zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi. W przypadku zidentyfikowania stanu niezgodności prosimy o poinformowanie organu o tym fakcie. Informacja w języku polskim, może różnić się od tej w językach obcych. Aktualizacje zawartości w językach obcych, ze względu na zakres tłumaczeń i specyfikę treści, będą pojawiały się z opóźnieniem.
Informacja dotyczy typowych, mogących często występować przypadków i może nie w pełni odnosić się do poszczególnych spraw. Liczba i rodzaj dokumentów, których mogą żądać organy administracji w toku postępowania mogą różnić się od podanych w zależności od konkretnej sprawy. W razie wątpliwości należy skontaktować się z wojewodą właściwym dla rozpoznania danej sprawy, względnie innym organem, zgodnie z właściwością.