Zobowiązanie do powrotu

Zgoda na pobyt tolerowany

Zgoda na pobyt tolerowany jest krajową formą ochrony obywateli państw trzecich i bezpaństwowców przed wydaleniem. W szczególnych sytuacjach określonych w prawem zapewnia możliwość pozostania na terytorium Polski cudzoziemcowi, który spełnia warunki ku temu, by musiał dobrowolnie lub pod przymusem opuścić terytorium Polski, a nie jest możliwe objęcie go zgodą na pobyt ze względów humanitarnych.

Prowadząc postępowanie administracyjne w przedmiocie zobowiązania cudzoziemca do powrotu organ Straży Granicznej każdorazowo bada przesłanki udzielenia cudzoziemcowi zgody na pobyt ze względów humanitarnych. W przypadku, jeśli one występują, a nie jest możliwe, zgodnie z prawem udzielenie takiej zgody, badane jest, czy cudzoziemcowi można udzielić zgody na pobyt tolerowany.

Jeśli ryzyka związane z powrotem do kraju pochodzenia lub pobytu ujawnią się dopiero po zakończeniu postępowania zobowiązaniowego, wówczas Straż Graniczna z urzędu wszczyna postępowanie w celu udzielenia takiej zgody. W drodze wyjątku, w ściśle określonym przypadku, udzielenie takiej zgody wymaga wystąpienia przez cudzoziemca z wnioskiem.

Od decyzji orzekającej o odmowie udzielenia takiej zgody cudzoziemcowi przysługuje prawo do wniesienia odwołania do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Zgoda na pobyt tolerowany pełni rolę uzupełniającą względem innych form ochrony przed wydaleniem, takich jak status uchodźcy, ochrona uzupełniająca, ochrona czasowa czy azyl. Niezbędne informacje o procedurach ochrony międzynarodowej znajdziesz tutaj.

Zapewnia ochronę niższego stopnia niż zgoda na pobyt ze względów humanitarnych – w konsekwencji również zakres uprawnień wynikających z jej udzielenia jest węższy. Cudzoziemiec nie jest m.in. uprawniony do przekraczania granicy RP. Z decyzji o udzieleniu tej zgody mogą wynikać określone obowiązki dot. okresowego zgłaszania się do organów oraz informowania o każdorazowej zmianie adresu.

Cudzoziemiec, któremu udzielono tej zgody nie może ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce ani też o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Może za to uzyskać zezwolenie na pobyt stały.

W określonych przypadkach zgoda ta może zostać cofnięta i może wygasnąć. Cudzoziemiec może się też jej zrzec.

===============================================================================================

Przepisy

===============================================================================================

Szczegółowe objaśnienie

Cudzoziemcowi udziela się zgody na pobyt tolerowany, jeżeli zobowiązanie do powrotu:

  • może nastąpić jedynie do państwa, w którym, w rozumieniu Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r.,

    • zagrożone byłoby jego prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego, lub

    • mógłby on zostać poddany torturom albo nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu, lub

    • mógłby być zmuszony do pracy, lub

    • mógłby być pozbawiony prawa do rzetelnego procesu sądowego albo być ukarany bez podstawy prawnej, lub

  • jest niewykonalne z przyczyn niezależnych od organu właściwego do przymusowego wykonania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu i od cudzoziemca (pkt 2), lub

  • może nastąpić jedynie do państwa, do którego wydanie go jest niedopuszczalne na mocy orzeczenia sądu albo z uwagi na rozstrzygnięcie Ministra Sprawiedliwości w przedmiocie odmowy wydania cudzoziemca (pkt 3).

W ostatnim przypadku (pkt 3), zgoda ta wymaga wystąpienia przez cudzoziemca z wnioskiem, jeśli okoliczności te ujawniły się dopiero po zakończeniu postępowania w sprawie zobowiązania go do powrotu.

Cudzoziemcowi odmawia się udzielenia zgody na pobyt tolerowany, jeżeli nie spełnia warunków koniecznych dla jej udzielenia lub, w określonych przypadkach (pkt 2 i 3), jeśli stanowi zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Postępowanie administracyjne w tym zakresie nie podlega opłacie skarbowej.

Zgoda jest udzielana na czas nieokreślony, a cudzoziemcowi wydawany jest dokument o nazwie „Zgoda na pobyt tolerowany”, który zobowiązany jest wymieniać we wskazanych terminach (co 2 lata).

Dokument ten potwierdza tożsamość cudzoziemca, ale nie uprawnia go do przekraczania granicy RP na jego podstawie (nie potwierdza jego obywatelstwa). Więcej informacji o tym dokumencie znajdziesz tutaj.

Cudzoziemcy, którym udzielono zgody na pobyt tolerowani uprawnieni są do wykonywania pracy bez konieczności uzyskiwania dodatkowo zezwolenia na pracę.

Spoczywają na nich obowiązki związane z okresowym zgłaszaniem się do właściwego organu SG oraz przekazywania informacji o każdej zmianie miejsca zamieszkania, których niedopełnienie może powodować jej cofnięcie (tj. jeśli została udzielona na podstawie art. 351 pkt 2 lub 3 ustawy o cudzoziemcach).

Zgodę tę cofa się także w każdym przypadku, jeśli brak jest dalszej konieczności zapewniania cudzoziemcowi ochrony, tj. jeśli ustanie przyczyna jej udzielenia (tj. brak jest dalszej konieczności zapewniania cudzoziemcowi ochrony) lub cudzoziemiec opuści terytorium RP. Zgoda ta cofana jest także w ww. przypadku związanym ze stwarzanym przez cudzoziemca zagrożeniem.

Zgoda na pobyt tolerowany wygasa z chwilą nabycia przez cudzoziemca obywatelstwa RP, jak również w momencie objęcia go ochroną międzynarodową, zgodą na pobyt ze względów humanitarnych lub uzyskania zezwolenia na pobyt stały w RP. Cudzoziemiec może się także jej zrzec.

===============================================================================================

Pamiętaj!

  • Zgoda ta nie jest zapewniana bezwarunkowo – jeśli brak jest konieczności, byś pozostawał nią dalej objęty, wówczas jest cofana.

  • Obywatel Ukrainy, któremu udzielono na terytorium RP zgody na pobyt tolerowany, nie może korzystać z ochrony czasowej w Polsce na zasadach przewidzianych w ustawie specjalnej.

  • Aby uzyskać dalsze informacje, w tym dane umożliwiające kontakt z organem, skieruj się na stronę Komendy Głównej Straży Granicznej.

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente