Zobowiązanie do powrotu

Wprowadzenie

===============================================================================================

Postanowienie o opuszczeniu terytorium RP

W przypadku, jeśli zostaniesz zatrzymany niezwłocznie po przekroczeniu granicy RP z Białorusią, Rosją lub Ukrainą wbrew przepisom prawa, komendant placówki Straży Granicznej właściwy ze względu na miejsce przekroczenia granicy sporządzi odpowiedni protokół oraz wyda postanowienie o opuszczeniu terytorium RP.

Takie postanowienie zawiera nakaz opuszczenia terytorium Polski oraz zakaz ponownego wjazdu na to terytorium oraz terytorium innych państw obszaru Schengen przez określony czas, mogący wynosić od 6 miesięcy do 3 lat.

Na postanowienie przysługuje zażalenie do Komendanta Głównego Straży Granicznej. Jego złożenie nie wstrzymuje jednak wykonania postanowienia, co oznacza konieczność natychmiastowego opuszczenia terytorium Polski.

===============================================================================================

Zobowiązanie do powrotu

W określonych przepisami sytuacjach, m.in. gdy:

  • przekroczyłeś granicę RP wbrew przepisom (ale nie zostałeś zatrzymany niezwłocznie po jej przekroczeniu) lub usiłowałeś ją przekroczyć nielegalnie,

  • przebywasz w Polsce nielegalnie, tj. bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego cię do pobytu w Polsce, jeżeli wiza lub inny dokument są wymagane lub jeśli przekroczyłeś dopuszczalny okres pobytu w ruchu bezwizowym, lub

  • wykonywałeś pracę bez stosownych zezwoleń

- komendant oddziału lub placówki Straży Granicznej zobowiąże cię do opuszczenia terytorium Polski.

Zobowiązanie to ma formę decyzji, od której możesz się odwołać do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Wydanie takiej decyzji wiąże się z negatywnymi dla ciebie skutkami, m.in. w postaci konieczności opuszczenia przez ciebie terytorium Polski oraz orzeczenia wobec ciebie zakazu ponownego wjazdu do Polski przez określony w decyzji czas.

Taka decyzja może zostać względem ciebie wydana wyłącznie w przypadku, jeśli nie posiadasz obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu, Szwajcarii lub Zjednoczonego Królestwa (o ile jesteś beneficjentem umowy wystąpienia ZK ze struktur UE). Specjalne regulacje wyłączające możliwość wydania takiej decyzji dotyczą również określonych członków rodzin takich obywateli.

Decyzja o zobowiązaniu do powrotu nie może zostać wobec ciebie wydana m.in. jeśli:

  • jesteś małżonkiem obywatela RP

  • korzystasz w Polsce z ochrony międzynarodowej (jak status uchodźcy, ochrona uzupełniająca) lub zostałeś objęty krajowymi formami ochrony (jak zgoda na pobyt ze względów humanitarnych lub zgoda na pobyt tolerowany)

  • posiadasz na terytorium Polski zezwolenie pobytowe o charakterze bezterminowym (jak zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE).

===============================================================================================

Pamiętaj!

  • W postępowaniu w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu bada się, czy istnieją podstawy ku temu, by objąć cudzoziemca zgoda na pobyt ze względów humanitarnych lub zgodą na pobyt tolerowany.

  • W przypadku stwierdzenia takich podstaw komendant placówki lub oddziału straży Granicznej, który wszczął postępowanie w sprawie zobowiązania do powrotu odstąpi od zobowiązania cię do powrotu oraz orzeknie w tej samej decyzji o udzieleniu ci jednej z ww. zgód. Informacja o tym, z czym wiąże się udzielenie takich zgód została zawarta w zakładkach im poświęconych.

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente