Szczegółowe objaśnienie
Przepisy przewidują 6 rodzajów zezwoleń na pracę (A - E i S). Procedury i kryteria wydawania zezwoleń różnią się w zależności od typu zezwolenia.
Zezwolenia typu A, B, C, D i E wydawane są przez wojewodę.
Zezwolenie na pracę typu A:
dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania, albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Polski;
wydawane jest przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi na jego wniosek;
wydawane jest na określony czas, nie dłużej niż na okres 3 lat, i może być przedłużone;
wydawane jest, co do zasady, pod warunkiem wykazania przez pracodawcę, że na lokalnym rynku pracy (gdzie obywatele RP oraz określone kategorie cudzoziemców, w tym ob. UE, mają pierwszeństwo zatrudnienia), nie ma zarejestrowanych osób bezrobotnych, gotowych do podjęcia pracy. Potwierdzeniem braku możliwości zaspokojenia przez pracodawcę potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy jest informacja wydawana przez starostę, po przeprowadzeniu tzw. testu rynku pracy (tj. sprawdzeniu przez Powiatowy Urząd Pracy, czy wśród osób bez pracy nie ma kogoś, komu pracodawca mógłby powierzyć pracę). Ww. informacja starosty nie jest wymagana w każdym przypadku.
Zezwolenie na pracę typu B:
dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę, która polega na:
• pełnieniu funkcji w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców;
• pełnieniu funkcji w zarządzie osoby prawnej będącej spółką kapitałową w organizacji;
• prowadzeniu spraw spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej jako komplementariusz albo prokurent – jeśli w ciągu kolejnych 12 miesięcy pełnił tę funkcję przez ponad 6 miesięcy;
wydawane jest przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę podmiotu na jego wniosek, jeśli wykaże określony poziom dochodów i zatrudnienia lub możliwość spełnienia tych warunków w przyszłości;
wydawane jest na określony czas, nie dłużej niż na okres 3 lat, i może być przedłużone. W przypadku, jeśli podmiot zatrudnia więcej niż 25 pracowników, może zostać wydane na okres do 5 lat.
Zezwolenie na pracę typu C:
dotyczy cudzoziemca oddelegowanego przez pracodawcę zagranicznego do wykonywania pracy do oddziału lub zakładu podmiotu zagranicznego albo podmiotu powiązanego z tym pracodawcą zagranicznym, na okres powyżej 30 dni.
Zezwolenie na pracę typu D:
dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę u pracodawcy zagranicznego, nie posiadającego oddziału, zakładu lub innej formy zorganizowanej działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym (usługa eksportowa).
Zezwolenie na pracę typu E:
dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę u pracodawcy zagranicznego, delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres przekraczający 30 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy w innym celu, niż wskazany przy zezwoleniach typu B, C i D.
Zezwolenie na pracę typu S dotyczy pracy sezonowej
– przejdź do zakładki wykonywanie pracy sezonowej, aby zapoznać się z informacjami m.in. o tym zezwoleniu.
===============================================================================================
Pamiętaj!
Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców nie jest właściwy w sprawie wydawania zezwoleń na pracę, a Moduł Obsługi Spraw nie zapewnia możliwości złożenia wniosków w tych sprawach.
W przypadku, jeśli potrzebujesz wsparcia w związku z zamiarem wystąpienia o zezwolenie na pracę skontaktuj się z właściwą jednostką w urzędzie wojewódzkim lub zwróć się do Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
===============================================================================================
Przejdź do szczegółowych informacji o zezwoleniach na pracę, aby dowiedzieć się więcej:
===============================================================================================
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente