Wykonywanie pracy sezonowej

Wprowadzenie

Praca sezonowa to praca wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym, w sektorach takich jak: rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka, w ramach działalności uznanych za sezonowe, a określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca.

Są to wybrane rodzaje działalności w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, a także zakwaterowania i usług gastronomicznych (25 podklas w sekcji A: rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo oraz 4 podklasy w sekcji I: działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi).

Podstawę wykonywania takiej pracy musi stanowić umowa z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział/zakład/inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Polski.

W przypadku obywateli państw trzecich i bezpaństwowców, praca ta wymaga specjalnego zezwolenia na pracę wydawanego przez starostę na wniosek pracodawcy (typu S) – zezwolenia na pracę sezonową, chyba, że cudzoziemiec jest zwolniony z konieczności posiadania zezwolenia na pracę, i nie może być realizowana na podstawie oświadczenia o na podstawie oświadczenia wpisanego do ewidencji oświadczeń. Przepisy przewidują pewne ułatwienia dot. wykonywania pracy sezonowej przez obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Praca sezonowa nie może być wykonywania w ramach zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, które jest zezwoleniem o charakterze ogólnym, udzielanym w celach wykonywania pracy w Polsce. W przypadku wystąpienia z wnioskiem o takie zezwolenie w sytuacji wykonywania pracy sezonowej postępowanie w sprawie zezwolenia nie zostanie wszczęte.

===============================================================================================

Uwaga! Ważna informacja dla obywateli Ukrainy

  • W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie obywateli tego państwa oraz określonych członków rodzin niebędących obywatelami Ukrainy mogą tymczasowo obowiązywać inne niż wymienione w tej sekcji zasady podejmowania i wykonywania pracy w Polsce. Przejdź do zakładki "Wykonywanie pracy przez obywateli Ukrainy", aby poznać te zasady.

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente