Zezwolenie na pracę

Wprowadzenie

Zezwolenie na pracę jest to uprawnienie do wykonywania pracy w Polsce udzielane cudzoziemcowi będącemu obywatelem państwa trzeciego (tj. nieposiadającym obywatelstwa UE, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu lub Szwajcarii, a także niebędącym beneficjentem umowy wystąpienia Zjednoczonego Królestwa ze struktur unijnych) lub bezpaństwowcem na wniosek jego pracodawcy.

Uprawnienie to udzielane jest w formie decyzji administracyjnej przez wojewodę, za wyjątkiem zezwolenia na pracę sezonową, którego udziela starosta. Postępowania odwoławcze w sprawach wydawania zezwoleń na pracę prowadzi Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Uprawnienie to nie ma charakteru ogólnego i nie zapewnia pełnego dostępu do rynku pracy – dotyczy określonego pracodawcy oraz stanowiska lub rodzaju wykonywanej przez cudzoziemca pracy. Ściśle precyzuje również warunki, na jakich praca ma być wykonywana. Wykonywanie pracy innej niż określona w zezwoleniu lub niezgodnie z jego warunkami stanowi wykonywanie pracy niezgodnie z przepisami, tj. nielegalnie.

Zarówno pracodawca zatrudniający cudzoziemca bez zezwolenia, jeśli jest wymagane, lub niezgodnie z jego warunkami, jak i cudzoziemiec wykonujący pracę w takiej sytuacji, muszą liczyć się z określonymi konsekwencjami. Kara grzywny przewidziana wobec pracodawcy może wynieść nawet 30.000 zł. Grożą mu także sankcje natury administracyjnej i karnej. Dla cudzoziemca poza karą grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 zł, dotkliwą karą może być wydanie decyzji o zobowiązaniu do powrotu – decyzja taka nie tylko nakazuje mu opuszczenie terytorium Polski w określonym terminie, ale również zawiera zakaz ponownego wjazdu do Polski i innych państw obszaru Schengen w określonym terminie (przejdź do sekcji: Zobowiązanie do powrotu i zakaz ponownego wjazdu, aby dowiedzieć się więcej).

Zezwolenie to nie zawsze jest wobec cudzoziemca wymagane – sprawdź, czy potrzebujesz zezwolenia na pracę.

O ile zezwolenie na pracę jest wymagane, cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy w Polsce, jedynie pod warunkiem posiadania odpowiedniej podstawy pobytu, która umożliwia wykonywanie pracy, zgodnie z przepisami. Oznacza to, że nawet posiadając ważne zezwolenie na pracę, nie może wykonywać pracy, zgodnie z zezwoleniem, jeśli nie przebywa w Polsce legalnie, a podstawa jego pobytu (np. odpowiednia wiza lub zezwolenie na pobyt czasowy) nie pozwala mu na to. Do takiej sytuacji dojdzie np. jeśli cudzoziemiec przebywa w Polsce na podstawie wizy wydanej w celu turystycznym lub korzystania z ochrony czasowej lub zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu.

Zezwolenie na pracę jest elementem tzw. zezwolenia jednolitego, które jest zarazem zezwoleniem na pobyt czasowy (tj. uprawnieniem do czasowego pobytu w Polsce), jak i zezwoleniem na pracę (tj. uprawnieniem do wykonywania pracy). Takim zezwoleniem jest zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, czy zezwolenie Blue Card.

===============================================================================================

Uwaga! Ważna informacja dla obywateli Ukrainy

  • W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie obywateli tego państwa oraz określonych członków rodzin niebędących obywatelami Ukrainy mogą tymczasowo obowiązywać inne niż wymienione w tej sekcji zasady podejmowania i wykonywania pracy w Polsce. Przejdź do zakładki "Wykonywanie pracy przez obywateli Ukrainy", aby poznać te zasady.

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente