Rejestracja pobytu obywatela UE

Wprowadzenie

===============================================================================================

Cudzoziemiec posiada obywatelstwo Unii Europejskiej, o ile posiada obywatelstwo jednego z następujących państw członkowskich unii:

  • Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Malty, Niderlandów, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji oraz Włoch.

W rozumieniu przepisów migracyjnych obywatelem UE jest także każdy obywatel:

  • Norwegii, Islandii, Lichtensteinu oraz Szwajcarii.

===============================================================================================

Obywatele unijni mogą przebywać w Polsce przez okres do 3 miesięcy bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków innych niż posiadanie ważnego dokumentu podróży lub innego dokumentu urzędowego potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo unijne chyba, że wjechali do Polski w celu poszukiwania pracy. Wówczas są uprawnieni do pobytu w Polsce do 6 miesięcy lub dłużej, jeśli wykażą, że aktywnie poszukują pracy i mają rzeczywiste szanse na jej znalezienie.

Aby przebywać w Polsce dłużej obywatele unijni muszą spełnić warunki pobytu, określone przepisami. Zobowiązani są także do dopełnienia formalności związanych z zarejestrowaniem pobytu w Polsce.

Rejestracja pobytu to procedura administracyjna służąca stwierdzeniu, czy obywatel UE korzysta z prawa do swobody przemieszczania się, zgodnie z wymogami dyrektywy 2004/38/WE. Jej zainicjowanie wymaga wystąpienia przez obywatela UE z wnioskiem do wojewody, właściwego ze względu na miejsce jego zamieszkania w Polsce. Wniosek ten składany jest osobiście na specjalnym formularzu.

W następstwie przejścia tej procedury wydawane jest obywatelom UE zaświadczenie potwierdzające fakt rejestracji pobytu lub decyzja o odmowie zarejestrowania pobytu, od której można się odwołać do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Zaświadczenie wydawane jest po 30 dniach.

===============================================================================================

Pamiętaj!

  • Prawo pobytu powyżej 3 miesięcy przysługuje obywatelom UE w przypadku spełnienia warunków pobytu i nie jest uzależnione od dopełnienia formalności związanych z rejestracją pobytu. W przypadku, jeśli jednak obywatel UE nie dopełni obowiązków rejestracyjnych, może zostać ukarany grzywną. Niezależnie od możliwości zastosowania tej sankcji, zaświadczenie takie jest zazwyczaj przydatne/ wymagane w bankowości, przez pracodawców i w szeregu innych sytuacji życia codziennego.

  • Nie należy mylić formalności meldunkowych z formalnościami rejestracji pobytu – są to dwie różne procedury.

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente