Mobilność krótkoterminowa w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa

Załączniki do zawiadomienia

Zawiadomienie o zamiarze skorzystania przez cudzoziemca z mobilności krótkoterminowej w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa wnoszone jest wraz z dokumentami wymienionymi w art. 139n ust. 3 ustawy o cudzoziemcach, które stanowią konieczne załączniki zawiadomienia.

Do dowodów, jakie należy przedstawić wraz z zawiadomieniem należą:

  • dowód, że jednostka przyjmująca mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest w szczególności oddziałem lub przedstawicielstwem pracodawcy macierzystego będącego przedsiębiorcą zagranicznym lub należy do tej samej grupy przedsiębiorstw co pracodawca macierzysty;

  • dowód, że cudzoziemiec posiada formalne kwalifikacje i spełnia inne warunki, które są wymagane w przypadku zamiaru wykonywania pracy w zawodzie regulowanym w rozumieniu art. 5 pkt 4 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz 1646 z późn. zm.);

  • umowa, na podstawie której cudzoziemiec ma wykonywać pracę, zawarta w formie pisemnej, lub dokument wydany przez pracodawcę macierzystego, stanowiący podstawę przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa, które określają:

- okres przeniesienia cudzoziemca wewnątrz przedsiębiorstwa,

- siedzibę jednostki przyjmującej,

- stanowisko cudzoziemca w jednostce przyjmującej,

- wynagrodzenie i inne warunki pracy cudzoziemca w jednostce przyjmującej.

  • kopię ważnego dokumentu podróży cudzoziemca.

===============================================================================================

Pamiętaj!

  • W przypadku, jeśli któryś z wymaganych dowodów nie zostanie załączony do zawiadomienia, wówczas osoba wnosząca podanie w imieniu jednostki przyjmującej mającej siedzibę na terytorium RP zostanie wezwana przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców do uzupełnienia braku formalnego zawiadomienia. Nieusunięcie braków formalnych zawiadomienia w terminie określonym przez organ, nie krótszym niż 7 dni, zgodnie z instrukcją przekazaną w wezwaniu, stanowić będzie podstawę do pozostawienia go bez rozpoznania.

  • W przypadku natomiast, jeśli wymagane załączniki zostaną wniesione wraz z zawiadomieniem, ale Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców oceni, iż nie potwierdzają wymogów określonych w art. 139n ust. 3 ustawy o cudzoziemcach, wówczas osoba wnosząca zawiadomienie w imieniu jednostki przyjmującej, zostanie wezwana pisemnie w zwykłym trybie (tj. bez nadania rygoru pozostawienia podania bez rozpoznania) do przedstawienia odpowiedniej dokumentacji. O ile dokumentacja nie zostanie uzupełniona na wezwanie, będzie to stanowić podstawę wydania przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców decyzji o sprzeciwie.

===============================================================================================

Pamiętaj także!

  • Do zawiadomienia należy dołączyć oryginały dokumentów lub potwierdzone za zgodność z oryginałem kopie dokumentów (notarialnie lub przez pełnomocnika strony będącego adwokatem lub radcą prawnym, ewentualnie przez pracownika urzędu w biurze podawczym, po okazaniu oryginałów).

  • Dokumenty sporządzone w języku obcym powinny być przedstawione wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski.

  • Wszelkie pisma i wnioski strony lub jego pełnomocnika powinny być sporządzane w języku polskim lub przedstawione wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem oraz podpisane odręcznie podpisem umożliwiającym identyfikację wnioskodawcy i jego adresu korespondencyjnego.

  • Zmieniając adres do doręczeń należy pamiętać o obowiązku powiadomienia organu o tym fakcie. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku pismo uważa się za doręczone pod dotychczasowym adresem (powraca do organu po dwukrotnym awizowaniu ze skutkiem doręczenia).

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente