W trakcie procedury rozpatrywania wniosku

Wykonywanie w trakcie postępowania pracy w sytuacji braku uprawnień do jej wykonywania

Przed podjęciem pracy na terytorium Polski cudzoziemiec powinien upewnić się, że jego sytuacja mu na to pozwala. W tym celu cudzoziemiec może zapoznać się z informacjami dostępnymi w MOS w Sekcji „Zapoznaj się z informacjami” w kategorii „Wykonywanie pracy” oraz zawartymi w broszurze „Legalizacja pobytu i pracy” również dostępnej na portalu.

Cudzoziemiec nie powinien opierać się na informacjach zasłyszanych i niesprawdzonych odnośnie możliwości wykonywania pracy w Polsce, bowiem nawet nieznaczne różnice w sytuacji dwóch cudzoziemców mogą sprawić, że jeden będzie uprawniony do wykonywania pracy w Polsce, a drugi nie. Przykładowo fakt, że cudzoziemiec jest małżonkiem obywatela RP nie oznacza automatycznie i samoistnie, że jest uprawniony do tego, by wykonywać pracę w procedurze ubiegania się o zezwolenie pobytowe.

W przypadku wątpliwości dotyczących wykładni przepisów regulujących kwestie dostępu cudzoziemców do rynku pracy, cudzoziemiec powinien przed rozpoczęciem pracy dążyć do ich wyjaśnienia, przykładowo zwracając się z zapytaniem w tej kwestii do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, zgodnie z jego właściwością.

Wykonywanie pracy niezgodnie z przepisami zagrożone jest sankcją w postaci nałożenia na cudzoziemca kary grzywny w wysokości nie mniejszej niż 1.000 zł oraz wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Skutki wydania takiej decyzji mogą być dotkliwe dla cudzoziemca. Podmiot powierzający cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy naraża się odpowiedzialność wykroczeniową lub karną.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente