W trakcie procedury rozpatrywania wniosku

Pamiętaj!

  • W zakresie współpracy z organem cudzoziemiec i pełnomocnik powinni pamiętać, że współodpowiadają za jakość tej współpracy i termin rozpatrzenia wniosku. Aby unikać uchybień terminu i ich konsekwencji, należy odbierać korespondencję przesyłaną przez urząd i odpowiadać na nią we wskazanym trybie. Zawiera ona kluczowe informacje i instrukcje odnośnie kroków, jakie należy powziąć w danej sprawie.

  • Odnośnie doręczeń – w przypadku zmiany adresu do doręczeń konieczne jest poinformowanie organu na piśmie o nowym adresie, zaś w przypadku wyjazdu zagranicznego zachodzi konieczność ustanowienia pełnomocnika do doręczeń w kraju.

  • Należy kierować się w sposób ścisły wskazówkami organu odnośnie dokumentów, jakie należy przedstawić oraz sposobu i terminu ich załączenia, a w przypadku niezrozumienia treści wezwania konieczne jest podjęcie niezwłocznej próby jego wyjaśnienia. Dosyłając dokumenty należy pamiętać co najmniej o podaniu sygnatury sprawy, której dotyczą.

  • Uzupełniając materiał dowodowy należy pamiętać, by dokumenty załączać w oryginale lub uwierzytelnionej kopii. Uwierzytelnienie może być dokonywane wyłącznie przez osobę uprawnioną.

  • Dokumenty obcojęzyczne powinny być przedstawiane wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski

  • Dokumenty pozostające ze sobą w ścisłym związku powinny być przedstawiane łącznie, np. umowa podnajmu lokalu wraz z umową jego najmu, umowa o pracę zawarta z nowym pracodawcą wraz z informacją starosty wydaną na jego rzecz (o ile jest wymagana).

  • Wszelkie podania lub oświadczenia składane w postępowaniu powinny być zrozumiałe dla organu. Zatem sporządzone w języku polskim i czytelne – najlepiej sporządzone na komputerze i przedstawione w formie podpisanego wydruku. Należy unikać korzystania z translatorów internetowych, a w przypadku braku dostatecznej znajomości języka polskiego poszukać wsparcia. Z treści podania powinno jasno wynikać czego dotyczy prośba – należy unikać sytuacji, w których prośba mogłaby być interpretowana na wiele sposobów.

  • Należy pamiętać, że z treści przepisów lub ugruntowanego orzecznictwa sądów może wynikać określona ocena dowodów i tak dla przykładu przedstawienie salda rachunku bankowego nie potwierdza posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu, a udokumentowanie okoliczności ukończenia studiów wymaga przedstawienia dyplomu, a nie zaświadczenia z uczelni.

  • Jeżeli zamiarem cudzoziemca jest zmiana głównego celu pobytu wskazanego we wniosku, zamiar ten należy wyrazić wprost (poprzez złożenie oświadczenia oraz korektę wniosku). Przedstawienie dowodu świadczącego o zmianie celu pobytu bez złożenia oświadczenia woli jest niewystarczające.

  • Jeśli w trakcie oczekiwania na decyzję cudzoziemiec zamierza wykonywać pracę, powinien wcześniej upewnić się, że jego sytuacja mu na to pozwala.

  • Jeśli wyłączną podstawę pobytu cudzoziemca w Polsce stanowi uprawnienie związane z terminowym złożeniem wniosku o udzielenie zezwolenia pobytowego, w przypadku, jeśli wniosek ten nie zawierał braków formalnych lub zostały one uzupełnione w terminie (tj. tzw. pobyt na stemplu), cudzoziemiec taki nie jest uprawniony do odbywania podróży zagranicznych na tej podstawie, poza wyjazdem do kraju obywatelstwa lub stałego pobytu.

>>> Zapoznaj się z kolejnymi zakładkami, aby poznać szczegóły

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente