Ruch bezwizowy

Dozwolony okres pobytu

W przypadku cudzoziemców podróżujących w ruchu bezwizowym na zasadach ogólnych, dozwolony okres pobytu w ramach ruchu bezwizowego to 90 dni pobytu w ciągu każdego 180-dniowego okresu pobytu.

Przedłużenie pobytu w ramach ruchu bezwizowego jest możliwe jedynie w przypadku umów dwustronnych podpisanych przez RP i notyfikowanych przez RP Komisji Europejskiej – wykaz zawartych przez państwa członkowskie z państwami trzecimi umów dwustronnych w sprawie zniesienia wiz, umożliwiających przedłużenie okresu pobytu zgodnie z art. 20 ust. 2 lit. b) konwencji wykonawczej do układu z Schengen (Dz. Urz. UE z 8.4.2019, C130/17).

W przypadku derogacji narodowych dotyczących pobytów w ruchu bezwizowych szczególnych kategorii obywateli państw trzecich – okres legalnego pobytu w ruchu bezwizowym może być krótszy od 90 dni.

Sposób naliczania okresu pobytu (90 dni w każdych 180 dniach)

Legalność pobytu w ramach ruchu bezwizowego, ustala się biorąc każdy 180-dniowy okres (180 dni następujących po sobie, np. od 1 marca do 27 sierpnia, 20 czerwca do 16 grudnia, 15 sierpnia do 10 lutego) i sprawdzając, czy cudzoziemiec przebywał w danym dniu na terytorium jednego z państw członkowskich (wliczając w to dzień wjazdu i wyjazdu).

===============================================================================================

Przykład:

  • W dniu 15 czerwca cudzoziemiec chce sprawdzić, kiedy musi opuścić obszar Schengen. Cudzoziemiec przebywał na terytorium różnych państw obszaru Schengen od 12 marca do 27 kwietnia; na terytorium Islandii od 5 do 13 maja; na terytorium Irlandii od 13 do 20 maja; na terytorium Cypru od 20 maja do 5 czerwca i na terytorium Niemiec od 5 czerwca.

    Okres pobytu = 47 (12.03 do 27.04) + 9 (5 do 13.05) + 27 (od 20.03) = 83 dni, gdyż Irlandii nie uwzględnia się przy badaniu okresu pobytu, natomiast uwzględnia się Islandię (państwo należące do obszaru Schengen) oraz Cypr (kraj członkowski UE, który jest zobowiązany do stosowania Schengen acquis). Cudzoziemiec w związku z tym musi opuścić terytorium państw członkowskich do 22 czerwca.

  • Ten sam cudzoziemiec wyjechał 19 czerwca i planuje 14-dniowy urlop na Malcie. Zastanawia się, kiedy będzie mógł rozpocząć ten urlop. W związku z tym, że przebywał 87 dni na terytorium państw członkowskich w okresie rozpoczynającym się 12 marca, to najwcześniej będzie mógł przyjechać na 14-dniowy urlop 5 września: 180-dniowy okres kończy się 7 września, a pozostały cudzoziemcowi w nim 3 dni dozwolonego pobytu.

===============================================================================================

Łączenie okresu dozwolonego pobytu z pobytem długoterminowym

Okresu pobytu na podstawie długoterminowej wizy krajowej lub tytułów pobytowych wydanych przez państwo członkowskie lub tytułu nie wlicza się do okresu dozwolonego pobytu w ramach ruchu bezwizowego.

Obywatele krajów wymienionych w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2018/1806 mogą, co do zasady przebywać 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni po wygaśnięciu ważności długoterminowej wizy krajowej lub tytułu pobytowego; lub po wygaśnięciu okresu dozwolonego pobytu wskazanego w długoterminowej wizie krajowej.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente