Prawo stałego pobytu obywatela UE

Wprowadzenie

===============================================================================================

Cudzoziemiec posiada obywatelstwo Unii Europejskiej, o ile posiada obywatelstwo jednego z następujących państw członkowskich unii:

  • Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Malty, Niderlandów, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji oraz Włoch.

W rozumieniu przepisów migracyjnych obywatelem UE jest także każdy obywatel:

  • Norwegii, Islandii, Lichtensteinu oraz Szwajcarii.

===============================================================================================

Obywatele unijni nabywają prawo stałego (tj. bezterminowego) pobytu, co do zasady, po upływie 5 lat nieprzerwanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem, że nieprzerwany pobyt nie oznacza braku jakichkolwiek wyjazdów z Polski.

Pobyt na terytorium Polski w tym czasie powinien być zgodny z przepisami właściwymi dla nabycia i zachowania prawa pobytu przez obywatela UE w Polsce. (zobacz objaśnienie w zakładce „Rejestracja Pobytu” – etap „Wymogi”).

Obywatelowi UE, który nabył prawo stałego pobytu wydaje się dokument potwierdzający prawo stałego pobytu. Wydanie tego dokumentu wymaga od obywatela UE wystąpienia osobiście z wnioskiem do wojewody, właściwego ze względu na miejsce jego zamieszkania w Polsce. Wniosek ten składany jest na specjalnym formularzu.

Dokument potwierdzający prawo stałego pobytu wydawany jest po 30 dniach.

===============================================================================================

Wyjątek!

  • W określonych przypadkach możliwe jest nabycie prawa stałego pobytu po krótszym niż 5 lat okresie nieprzerwanego pobytu w Polsce.

===============================================================================================

Pamiętaj!

  • Jeśli przez odpowiednio długi czas (zasadniczo 5 lat) przebywałeś nieprzerwanie w Polsce spełniając warunki prawa pobytu, to nawet w przypadku, jeśli nie dopełniłeś formalności związanych z zarejestrowaniem pobytu trwającego dłużej niż 3 miesiące, nabywasz prawo do stałego pobytu w Polsce. Aby uzyskać dokument potwierdzający nabycia tego prawa powinieneś wystąpić do wojewody, właściwego dla miejsca zamieszkania, z wnioskiem złożonym na formularzu.

  • W przypadku, jeśli nabyłeś uprawnienie do stałego pobytu jeszcze przed akcesją Polski do struktur Unii Europejskiej (tj. przed dniem 1 maja 2004r., na zasadach ogólnych) zachowujesz to uprawnienie jako, że zostało ci przyznane bezterminowo. Pamiętaj jednak, że twój obecny status ma charakter wyłącznie towarzyszący statusowi właściwemu dla obywateli UE, dlatego w takiej sytuacji powinieneś wystąpić z wnioskiem o wydanie dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu, zgodnie z dyrektywą 2004/38/WE (tj. zgodnie z procedurą opisaną w niniejszej zakładce).

==============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente