Wykonywanie pracy sezonowej

Szczegółowe objaśnienie

Uprawnienie do wykonywania pracy sezonowej udzielane jest na wniosek pracodawcy w formie decyzji administracyjnej wydawanej przez starostę, właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce jego zamieszkania. Postępowania odwoławcze w sprawach wydawania zezwoleń na pracę sezonową prowadzi Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową złóż w Powiatowym Urzędzie Pracy lub online za pośrednictwem portalu praca.gov.pl. Istnieje również możliwość przesłania wniosku pocztą.

Cudzoziemiec nie może rozpocząć wykonywania pracy sezonowej, póki nie otrzyma zezwolenia, chyba, że jest zwolniony z konieczności jego posiadania.

Do wydania zezwolenia, w przypadku obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii lub Ukrainy, nie trzeba dołączać informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy na lokalnym rynku pracy (nie jest przeprowadzany tzw. test rynku pracy).

Postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową różni się w zależności od tego, czy:

  • cudzoziemiec jest już w Polsce i posiada tytuł pobytowy umożliwiający wykonywanie pracy w Polsce (np. przebywa w ruchu bezwizowym, ale wjechał w innym celu niż praca sezonowa lub posiada wizę - za wyjątkiem wiz wydanych w celach: turystycznym (01) lub korzystania z ochrony czasowej (20),

  • czy dopiero będzie ubiegał się o wjazd do Polski - na podstawie wizy w celu wykonywania pracy sezonowej (D/05a), bądź w ramach ruchu bezwizowego w związku z pracą sezonową.

Jeśli cudzoziemiec jest już w Polsce:

  • starosta, po weryfikacji wniosku, wyda (w terminie 7 dni roboczych od wpływu kompletnego wniosku) zezwolenie na pracę sezonową lub odmówi jego wydania; od decyzji odmownej pracodawca może się odwołać;

  • cudzoziemiec może podjąć pracę po wydaniu zezwolenia oraz do 30 dni w trakcie oczekiwania na wydanie zezwolenia.

Jeśli cudzoziemiec przebywa za granicą:

  • pracodawca wystąpi z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę sezonową.

  • starosta wpisze wniosek do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej – jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki (- lub odmówi wydania zezwolenia na pracę sezonową. Od decyzji odmownej pracodawca może się odwołać.).

  • starosta wyda pracodawcy zaświadczenie o dokonaniu wpisu.

  • pracodawca przekazuje to zaświadczenie cudzoziemcowi.

  • cudzoziemiec przedstawia zaświadczenie konsulowi ubiegając się o wizę w celu wykonywania pracy sezonowej i na podstawie wydanej wizy wjeżdża do Polski, alternatywnie okazuje je na wjeździe do Polski jako potwierdzenie celu wjazdu w ruchu bezwizowym.

  • pracodawca w ciągu 120 dni od wydania zaświadczenia, informuje starostę o wjeździe cudzoziemca do Polski, przedstawia kopię paszportu cudzoziemca oraz podaje adres zamieszkania cudzoziemca w Polsce. Od tego momentu, oczekując na wydanie zezwolenia, cudzoziemiec może pracować – na warunkach określonych w zaświadczeniu.

  • starosta wydaje zezwolenie na pracę sezonową lub odmawia jego wydania. Od decyzji odmownej pracodawca może się odwołać.

  • jeśli od daty wydania zaświadczenia upłynęło więcej niż 120 dni, starosta umarza postępowania w sprawie wydania zezwolenia.

Zezwolenie na pracę sezonową wydaje się na czas określony, który nie może być dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym.

Zezwolenie na pracę sezonową jest wydawane dla określonego cudzoziemca oraz określa warunki wykonywania przez niego pracy sezonowej.

Możliwe jest uzyskanie przez pracodawcę tzw. zezwolenia wielosezonowego.

Cudzoziemcy, którzy wjechali do Polski na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy sezonowej (D/05a) albo w ramach ruchu bezwizowego, w związku z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę sezonową wpisanym do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej, mogą się ubiegać o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na pracę sezonową.

===============================================================================================

Pamiętaj!

  • Wojewodowie nie wydają zezwoleń na pracę sezonową, zezwoleń tych udzielają starostowie, a w postępowaniu odwoławczym – minister właściwy ds. pracy (MRiPS).

  • Zezwolenia na pracę sezonową wydawane są na wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy sezonowej – a nie na wniosek cudzoziemca.

  • Wojewodowie udzielają zezwoleń na pobyt czasowy ze względu na pracę sezonową. W postępowaniu odwoławczym, zezwoleń na pobyt czasowy ze względu na pracę sezonową udziela Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Zezwolenia te udzielane są na wniosek cudzoziemca. Kieruj się do wojewody lub Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców wyłącznie w zakresie informacji dotyczących zezwolenia na pobyt czasowy. Po informacje dot. pracy sezonowej zwracaj się zawsze do podmiotów, które udzielają zezwoleń na pracę sezonową.

===============================================================================================

Uwaga!

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente