Wprowadzenie
Zezwolenie na pobyt stały to uprawnienie do pobytu na terytorium Polski przez czas nieokreślony udzielane obywatelowi państwa trzeciego (tj. osobie, która nie posiada obywatelstwa jednego z państw UE, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu lub Szwajcarii) lub bezpaństwowcowi, na jego wniosek, w określonych przypadkach.
Zezwolenie to udzielane jest w formie decyzji administracyjnej przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca, a w przypadku postępowania odwoławczego – przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, bezterminowo.
W przypadku udzielenia tego zezwolenia cudzoziemcowi wydawana jest karta pobytu na okres 10 lat, która po tym okresie podlega wymianie, na jego wniosek.
===============================================================================================
Zezwolenie na pobyt stały udzielane jest, jeśli obywatel państwa trzeciego:
► jest dzieckiem obywatela polskiego, pozostającym pod jego władzą rodzicielską;
► jest dzieckiem cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, pozostającym pod jego władzą rodzicielską, urodzonym (a, b lub c), po udzieleniu temu cudzoziemcowi tego zezwolenia (a), w okresie ważności zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego temu cudzoziemcowi (b) lub w okresie pobytu tego cudzoziemca w Polsce na podstawie zgody na pobyt ze względów humanitarnych, zgody na pobyt tolerowany albo w związku z nadaniem mu statusu uchodźcy/ udzieleniem ochrony uzupełniającej (c).
► posiada Kartę Polaka lub jest osobą o polskim pochodzeniu - i zamierza osiedlić się w Polsce na stałe;
► pozostaje w uznawanym przez prawo RP związku małżeńskim z obywatelem polskim oraz spełnia łącznie dwa kolejne warunki (1-2), tj.: 1- pozostawał w tym związku małżeńskim przez co najmniej 3 lata przed dniem złożenia wniosku o udzielenie mu zezwolenia na pobyt stały, oraz 2- bezpośrednio przed złożeniem tego wniosku przebywał nieprzerwanie w Polsce przez okres nie krótszy niż 2 lata na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z pozostawaniem w związku małżeńskim z tym obywatelem polskim lub w związku z uzyskaniem statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych (2);
► jest ofiarą handlu ludźmi w rozumieniu art. 115 § 22 Kodeksu karnego i spełnia łącznie trzy kolejne warunki (1-3), tj. 1 - przebywał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio przed złożeniem wniosku o udzielenie mu zezwolenia na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 1 rok na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy dla ofiar handlu ludźmi, 2 - współpracował z organami ścigania w postępowaniu karnym w sprawie o przestępstwo, o którym mowa w art. 189a § 1 Kodeksu karnego oraz 3 - ma uzasadnione obawy przed powrotem do państwa pochodzenia;
► bezpośrednio przed złożeniem wniosku o udzielenie tego zezwolenia przebywał nieprzerwanie w Polsce przez okres nie krótszy niż:
5 lat w związku z nadaniem mu statusu uchodźcy, udzieleniem ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych,
10 lat na podstawie zgody na pobyt tolerowany udzielonej na podstawie art. 351 pkt 1 lub 3 ustawy o cudzoziemcach,
► udzielono mu na terytorium RP azylu
► jest obywatelem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 lit. b i d Umowy Wystąpienia, który do dnia 31 grudnia 2020 r. wykonywał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pracę jako pracownik delegowany przez pracodawcę zagranicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i spełnia łącznie określone warunki (1-3), tj. 1 - przebywa w Polsce legalnie i nieprzerwanie co najmniej przez 5 lat bezpośrednio przed złożeniem wniosku, w tym na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, o którym mowa w art. 186 ust. 1 pkt 8, 2- posiada źródło stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu oraz 3 - posiada ubezpieczenie zdrowotne w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
===============================================================================================
Zwróć uwagę!
W przeciwieństwie do zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zezwolenie na pobyt stały nie jest uregulowane prawem unijnym, a wcześniejszy pobyt na terytorium Polski przed złożeniem wniosku w sprawie tego zezwolenia nie jest wymagany w każdym przypadku.
O zezwolenie to mogą się ubiegać także cudzoziemcy korzystający z ochrony czasowej w Polsce. Przepisy nie przewidują przeszkody we wszczęciu postępowania w tej sprawie.
===============================================================================================
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente