Mobilność długoterminowa w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa

Wprowadzenie

==============================================================================================

Podczas gdy każdy obywatel Unii Europejskiej posiada prawo do swobody przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich, ułatwienia w zakresie mobilności wewnątrzunijnej przysługują jedynie niektórym kategoriom obywateli państw trzecich (a więc osobom, które nie posiadają obywatelstwa jednego z państw UE, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu lub Szwajcarii) oraz bezpaństwowcom, m.in. pracownikom kadry kierowniczej, specjalistom oraz pracownikom odbywającym staż w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa.

Wyróżnia się mobilność:

  • krótkoterminową – w ramach której możliwy jest pobyt nieprzekraczający łącznie 180 dni w okresie 360 dni w każdym państwie (więcej informacji o tej mobilności znajdziesz tutaj) oraz

  • mobilność długoterminową, która pozwala na pobyt dłuższy.

Uprawnienie do przebywania w Polsce w celu korzystania z mobilności długoterminowej ww. kategorii cudzoziemców przyznawane jest poprzez udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu mobilności długoterminowej pracownika kadry kierowniczej, specjalisty lub pracownika odbywającego staż, w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa.

==============================================================================================

Zezwolenie na pobyt czasowy w celu korzystania z mobilności długoterminowej w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa jest rodzajem zezwolenia na pobyt czasowy udzielnym w formie decyzji administracyjnej obywatelom państw trzecich (a więc osobom, które nie posiadają obywatelstwa jednego z państw UE, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu lub Szwajcarii) oraz bezpaństwowcom, których celem pobytu w Polsce jest realizacja ww. mobilności.

Zezwolenia tego udziela się cudzoziemcowi będącemu pracownikiem kadry kierowniczej, specjalistą lub pracownikiem odbywającym staż, gdy celem jego pobytu na terytorium Polski jest wykonywanie pracy w jednostce przyjmującej mającej siedzibę w Polsce w charakterze pracownika kadry kierowniczej, specjalisty lub pracownika odbywającego staż, w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa. Okoliczności te powinny uzasadniać pobyt cudzoziemca na terytorium RP przez okres dłuższy niż 3 miesiące.

Jednostka przyjmująca mająca siedzibę na terytorium Polski musi pozostawać w określonych związkach kapitałowo-organizacyjnych z pracodawcą macierzystym cudzoziemca, mającym siedzibę poza terytorium państw członkowskich UE, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia Wolnego Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, tj. musi być w szczególności oddziałem lub przedstawicielstwem pracodawcy macierzystego, lub należeć do tej samej grupy przedsiębiorstw co pracodawca macierzysty. Pojęcie „grupy przedsiębiorstw” zostało odrębnie zdefiniowane w ustawie.

Zezwolenie może być udzielone na okres ważności nieprzekraczający 3 lat w przypadku pracowników kadry kierowniczej i specjalistów oraz do 1 roku w przypadku pracowników odbywających staż, z tym, że zezwolenia tego udziela się zawsze na okres nie dłuższy niż okres ważności posiadanego przez cudzoziemca dokumentu pobytowego z adnotacją „ICT”, wydanego przez inne państwo członkowskie UE.

==============================================================================================

Pamiętaj!

  • całkowity okres jednego przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa na terytorium Unii Europejskiej do jednostek przyjmujących należących do tego samego przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw wynosi 3 lata – w przypadku pracy w charakterze pracownika kadry kierowniczej lub specjalisty oraz 1 rok – w przypadku pracy w charakterze pracownika odbywającego staż.

==============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente