Zezwolenie na pobyt czasowy dla ofiar handlu ludźmi

Wybierz interesujące Cię zagadnienie lub poznaj pełną informację o zezwoleniu

Wprowadzenie

Zezwolenie na pobyt czasowy dla ofiar handlu ludźmi jest rodzajem zezwolenia na pobyt czasowy, tj. zezwolenia uprawniającego do przebywania w Polsce czasowo w określonym celu.

Udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy dla ofiar handlu ludźmi ma na celu z jednej strony zapewnienie odpowiednich warunków do prowadzenia postępowania w sprawie przestępstwa handlu ludźmi, z drugiej strony umożliwienie domniemanej ofierze uzyskanie niezbędnej pomocy i wsparcia oraz usamodzielnienie się, poprzez zapewnienie legalności jej pobytu na terytorium Polski oraz umożliwienie wykonywania pracy, bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę.

===============================================================================================

Uwaga!

Zgodnie z polskim prawem karnym, handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem:

1) przemocy lub groźby bezprawnej,

2) uprowadzenia,

3) podstępu,

4) wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,

5) nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,

6) udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą

- w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom. W przypadku jeśli takie zachowanie dotyczy małoletniego, jest handlem ludźmi nawet, jeśli nie zostały użyte metody lub środki wymienione w pkt 1-6.

Jeśli jesteś ofiarą handlu ludźmi zgłoś się po pomoc:

  • na najbliższy komisariat policji, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub mailem na: handelludzmibsk@policja.gov.pl

  • dzwoniąc na telefon zaufania: + 48 22 628 01 20, + 48 22 628 99 99,

    lub na numer interwencyjny: +48 605 687 750.

Więcej informacji znajdziesz na: www.gov.pl/web/handel-ludzmi oraz www.kcik.pl.

Skorzystaj z tych ścieżek także, jeśli jesteś świadkiem przestępstwa handlu ludźmi.

===============================================================================================

Zezwolenie to jest udzielane w formie decyzji administracyjnej obywatelom państw trzecich (a więc osobom, które nie posiadają obywatelstwa jednego z państw UE, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu lub Szwajcarii) oraz bezpaństwowcom, niezależnie od ich wieku czy poziomu wykształcenia, posiadającym ważne zaświadczenie potwierdzające domniemanie bycia ofiarą handlu ludźmi, wydane przez Prokuratora, w związku z toczącym się postępowaniem w sprawie o przestępstwo handlu ludźmi.

Zezwolenie to zostanie ci udzielone, o ile zerwałeś kontakty z osobami podejrzanymi o popełnienie przestępstwa handlu ludźmi i współpracujesz z Prokuratorem w sprawie ukarania tych osób. Ubiegając się o to zezwolenie nie musisz wykazywać, jak w przypadku większości zezwoleń na pobyt czasowy, że posiadasz ubezpieczenia zdrowotne czy środki utrzymania.

Zezwolenie to jest udzielane przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca, a w przypadku postępowania odwoławczego – przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, na minimalny okres 6 miesięcy, nie dłużej jednak niż na okres 3 lat.

Zezwolenie to nie odnawia się automatycznie – cudzoziemiec zainteresowany kontynuacją pobytu w Polsce przed upływem jego ważności powinien wystąpić o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, np. kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy dla ofiar handlu ludźmi, lub zezwolenia o charakterze bezterminowym (tj. zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE), o ile spełnia wymogi niezbędne do jego udzielenia.

===============================================================================================

Uwaga!

  • Zezwolenie to nie może zostać udzielone obywatelom Ukrainy oraz innym obywatelom państw trzecich i bezpaństwowcom, którzy przybyli do Polski z Ukrainy po dniu 24 lutego 2022r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa i zostali objęci w Polsce ochroną czasową, zgodnie z decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującą wprowadzeniem tymczasowej ochrony.

  • Zezwolenie nie może zostać również udzielone tym wysiedleńcom z Ukrainy, którzy wystąpili z wnioskiem o objęcie ich ochroną międzynarodową w Polsce i oczekują na jego rozpatrzenie lub taką ochroną zostali w Polsce objęci.

  • Jeśli jesteś obywatelem Ukrainy przed wystąpieniem o udzielenie tego zezwolenia zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w sekcji poświęconej ochronie czasowej oraz specjalnym środkom przedłużenia pobytu w Polsce.

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente