W trakcie procedury odwoławczej

Pamiętaj!

>UWAGA!< Podstawowe zasady postępowania z wnioskiem przed organem I instancji rozciągają się na postępowanie odwoławcze

  • Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w I instancji, ale już po wniesieniu odwołania wszelką korespondencję kieruje się bezpośrednio do organu odwoławczego.

  • Odwołanie powinno zostać złożone w terminie, który wynosi 14-dni od daty doręczenia decyzji organu I instancji.

  • W przypadku uchybienia terminu istnieje możliwość jego przywrócenia wyłącznie w przypadku, jeśli zainteresowany zarówno uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy, a także wystąpienie o przywrócenie terminu nastąpi nie później niż przed upływem 7 dni od daty ustania przyczyny uchybienia terminu. Wnosząc o przywrócenie terminu konieczne jest równoczesne dopełnienie czynności, której termin został uchybiony, np. złożenie odwołania (które nie zostało wniesione w terminie). Nie można przywrócić terminu do przywrócenia terminu przewidzianego dla danej czynności.

  • Odwołanie powinno pozwalać na identyfikację osoby, która je wnosi, w tym zostać przez nią podpisane (czytelnie) oraz zawierać co najmniej imię i nazwisko i pełny adres wnoszącego.

  • W przypadku, jeśli wnoszącym odwołanie jest pełnomocnik, wraz z odwołaniem powinien on przedstawić pełnomocnictwo uprawniające do wniesienia odwołania, jeśli takie nie znajduje się już w aktach sprawy, wraz z opłatą skarbową. Pełnomocnictwo powinno być przedłożone w oryginale lub uwierzytelnionej kopii. Pełnomocnik nie może samodzielnie dokonać uwierzytelnienia, o ile nie jest adwokatem lub radcą prawnym.

  • Odwołanie powinno pozwalać na identyfikację strony (poprzez podanie imion i nazwisk cudzoziemca, zgodnie z zapisem w dokumencie podróży, jego obywatelstwa oraz daty urodzenia), identyfikację rozstrzygnięcia, od którego wnoszone jest odwołanie (w tym poprzez wskazanie na organ, który wydał decyzję, datę decyzji, jej sygnaturę oraz czego dotyczy) oraz zawierać żądanie (np. uchylenia decyzji i udzielenia zezwolenia).

  • Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia, a przekazana w odwołaniu argumentacja i załączone dowody powinny pozostawać w związku ze sprawą. Uzasadnienie odwołania, o ile to tylko możliwe, powinno zostać poparte przez wnoszącego dowodami mogącymi wpłynąć na zmianę decyzji.

  • Jeśli cudzoziemiec w postępowaniu odwoławczym nie chce być dalej reprezentowany przez pełnomocnika, który został ustanowiony do reprezentacji zarówno przed organem I, jak i II instancji, powinien cofnąć pełnomocnictwo. Dopiero od chwili wpływu zawiadomienia do organu odwoławczego taka osoba nie będzie traktowana jako pełnomocnik.

>>> Zapoznaj się z kolejnymi zakładkami, aby poznać szczegóły

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente