W trakcie procedury odwoławczej

Niewłaściwe oznaczenie organu, do którego kieruje się odwołanie / Niewłaściwe skierowanie odwołania

Odwołania od decyzji w sprawach wydanych w sprawach pobytowych wnosi się na piśmie do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców za pośrednictwem wojewody, który odmówił danego tytułu pobytowego. Oznacza to, że odwołanie przesyła się na adres tego wojewody (a nie adres biura podawczego UdSC) oraz wnosi do organu II instancji za jego pośrednictwem, przykładowo adresując je w następujący sposób:

Odwołanie kieruje się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców za pośrednictwem wojewody, który wydał zaskarżoną decyzję, aby umożliwić temu wojewodzie zapoznanie się z treścią zarzutów ujętych w odwołaniu oraz uzasadnieniem uchylenia bądź zmiany decyzji, w tym także dokumentacją złożoną na jego poparcie. Po zapoznaniu się z odwołaniem oraz jego załącznikami wojewoda, o ile uzna, że to odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, może w ciągu 7 dni wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję (art. 132-133 Kpa). W przypadku, jeśli wojewoda w trybie autokontroli nie uzna zasadności uwzględnienia odwołania, dopiero wówczas przekaże je, wraz z dokumentacją, do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Jeśli cudzoziemiec bądź jego pełnomocnik zechce pominąć etap autokontroli decyzji przez wojewodę i prześle odwołanie bezpośrednio do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców ten, działając zgodnie z przepisami, będzie zmuszony odesłać je wraz z załącznikami do wojewody, zgodnie z jego właściwością. Obowiązujące prawo nie przewiduje bowiem takiej możliwości. Tym samym przystąpienie do rozpatrzenia samego odwołania zostanie oddalone w czasie.

Należy zwrócić uwagę, że odwołania w sprawach zezwoleń na pracę, które są również wydawane przez wojewodów, wymagają jednak wystąpienia z odwołaniem do ministra właściwego ds. pracy (Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej).

W przypadku decyzji w sprawie zobowiązań do powrotu organem I instancji jest komendant oddziału lub placówki Straży Granicznej, natomiast odwołanie wnosi się za jego pośrednictwem do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Tryb postępowania w sprawie wniesienia odwołania jest analogiczny, jak w przypadku odwołań wnoszonych w sprawach pobytowych.

W MOS w Sekcji „Wypełnij wniosek lub przygotuj pismo procesowe”, dostępnej po zalogowaniu, dostępne są szablony odwołań ułatwiające ich sformułowanie, w tym znoszące ryzyko niewłaściwego oznaczenia organu.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente