Mobilność studenta – na terytorium RP

Эта страница недоступна на выбранном языке.

Dostarczenie zawiadomienia

  • Zawiadomienie wnosi się w formie pisemnej.

  • Przepisy nie przewidują wymogu osobistego stawiennictwa przy złożeniu zawiadomienia w sprawie mobilności krótkoterminowej w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa (może zostać zatem złożone w postaci papierowej za pośrednictwem operatora pocztowego lub pełnomocnika strony), choć nie wyklucza się możliwości wniesienia zawiadomienia osobiście w punkcie obsługi klienta Urzędu do Spraw Cudzoziemców zlokalizowanym przy ul. Taborowej 33 w Warszawie.

  • Celem przyśpieszenia obiegu dokumentów papierowych sugeruje się, aby dodawać na kopercie dopisek „mobilność studenta – zawiadomienie”.

  • Dopuszczalne jest również przekazanie zawiadomienia na elektroniczną skrzynkę podawczą Urzędu do Spraw Cudzoziemców pod warunkiem posiadania profilu zaufanego na platformie ePUAP (adres skrytki to /UDSC/SkrytkaESP).

===============================================================================================

Uwaga! Obowiązki uczelni

  • Jednostka prowadząca studia mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która dokonała zawiadomienia niezwłocznie zawiadamia pisemnie Szefa Urzędu o skreśleniu z listy studentów lub doktorantów cudzoziemca korzystającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z mobilności studenta. Powyższą informację Szef Urzędu niezwłocznie przekazuje Komendantowi Głównemu Straży Granicznej.

===============================================================================================

Pamiętaj!

  • Jednostka prowadząca studia mająca siedzibę na terytorium Polski powinna złożyć zawiadomienie o zamiarze korzystania przez cudzoziemca z mobilności studenta (indywidualnie dla każdego cudzoziemca) wraz z wymaganymi dokumentami i tłumaczeniem odpowiednio wcześnie, aby uwzględnić możliwość wydania przez Szefa UdSC decyzji o sprzeciwie w terminie 30 dni.

  • Zawiadomienie może być złożone przed wjazdem cudzoziemca do Polski lub po wjeździe. Cudzoziemiec może wjechać na terytorium Polski na podstawie dokumentu pobytowego lub wizy długoterminowej z adnotacją „student” w ramach regulacji Schengen (pobyt nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180 dni) tj. na ogólnych zasadach dotyczących wjazdu i pobytu cudzoziemców i rozpocząć cel pobytu objęty zawiadomieniem o zamiarze korzystania z mobilności studenta, przed zakończeniem procedury dotyczącej tej mobilności, przewidzianej w art. 149b ustawy o cudzoziemcach, natomiast nie będzie mógł do tego czasu przebywać na terytorium Polski przez okres przekraczający 90 dni w każdym okresie 180 dni na podstawie wizy długoterminowej lub dokumentu pobytowego, zawierających adnotację "student", wydanych przez inne państwo członkowskie UE.

  • Złożenie zawiadomienia o zamiarze korzystania przez cudzoziemca z mobilności studenta powinno uwzględniać przede wszystkim okres pobytu do którego uprawniony jest cudzoziemiec wjeżdżający do Polski. Samo złożenie zawiadomienia nie legalizuje bowiem pobytu cudzoziemca w Polsce.

  • Złożenie zawiadomienia o zamiarze korzystania z mobilności studenta z wyprzedzeniem, np. 60 dni przed zakończeniem legalnego pobytu cudzoziemca w Polsce w ramach pobytu krótkoterminowego na ogólnych zasadach regulacji Schengen, pozwoli na uzupełnienie ewentualnych braków zawiadomienia.

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente