Mobilność krótkoterminowa naukowca

Эта страница недоступна на выбранном языке.

Załączniki do zawiadomienia

Zawiadomienie o zamiarze skorzystania przez cudzoziemca z mobilności krótkoterminowej naukowca na terytorium RP wnoszone jest wraz z dokumentami wymienionymi w art. 156b ust. 3 ustawy o cudzoziemcach, które stanowią konieczne załączniki zawiadomienia.

Do dowodów, jakie należy przedstawić wraz z zawiadomieniem należą:

  • dowód posiadania przez cudzoziemca dokumentu pobytowego, o którym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporządzenia Rady (WE) nr 1030/2002 z dnia 13 czerwca 2002 r. ustanawiającego jednolity wzór dokumentów pobytowych dla obywateli państw trzecich (Dz. Urz. UE L 157 z dnia 15.06.2002r., str.1, z późn. zm.) lub wizy długoterminowej, wydanych przez państwo członkowskie UE, zawierających adnotację „naukowiec”.

  • dowód posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub potwierdzenia pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

  • dokumenty potwierdzające spełnienie wymogu dotyczącego posiadania przez cudzoziemca wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów utrzymania na terytorium RP i podróży powrotnej do państwa UE, które wydało cudzoziemcowi ww. dokument pobytowy lub wizę.

  • umowa o przyjęciu cudzoziemca w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych, na podstawie której cudzoziemiec ma prowadzić część badań naukowych lub prac rozwojowych w jednostce naukowej mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zawartej z tą jednostką jako umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia lub inna umowa cywilnoprawna, określająca:

- tytuł lub cel badań naukowych lub prac rozwojowych lub ich przedmiot,

- zobowiązanie naukowca do uczestniczenia w prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych,

- zobowiązanie jednostki naukowej do zapewnienia naukowcowi warunków do zrealizowania jego zobowiązania,

- datę rozpoczęcia i zakończenia lub szacowany czas trwania badań naukowych lub prac rozwojowych,

- wynagrodzenie naukowca oraz inne warunki jego pracy.

===============================================================================================

Pamiętaj!

  • W przypadku, jeśli któryś z wymaganych dowodów nie zostanie załączony do zawiadomienia, wówczas osoba wnosząca podanie w imieniu jednostki naukowej zostanie wezwana przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców do uzupełnienia braku formalnego zawiadomienia. Nieusunięcie braków formalnych zawiadomienia w terminie określonym przez organ, nie krótszym niż 7 dni, zgodnie z instrukcją przekazaną w wezwaniu, stanowić będzie podstawę do pozostawienia go bez rozpoznania.

  • W przypadku natomiast, jeśli wymagane załączniki zostaną wniesione wraz z zawiadomieniem, ale Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców oceni, iż nie potwierdzają wymogów określonych w art. 156b ust. 3 ustawy o cudzoziemcach, wówczas osoba wnosząca zawiadomienie w imieniu jednostki naukowej, zostanie wezwana pisemnie w zwykłym trybie (tj. bez nadania rygoru pozostawienia podania bez rozpoznania) do przedstawienia odpowiedniej dokumentacji. Taka sytuacja zaistnienie np. wówczas, gdy zostanie przedstawiona polisa ubezpieczeniowa, która utraciła ważność przed przedstawieniem jej organowi lub gdy organ uzna, że udokumentowane przez cudzoziemca środki finansowe są niewystarczające do pokrycia kosztów utrzymania i powrotu. O ile dokumentacja nie zostanie uzupełniona na wezwanie, będzie to stanowić podstawę wydania przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców decyzji o sprzeciwie.

===============================================================================================

Pamiętaj także!

  • Do zawiadomienia należy dołączać oryginały dokumentów lub potwierdzone za zgodność z oryginałem kopie dokumentów (notarialnie lub przez pełnomocnika strony będącego adwokatem lub radcą prawnym, ewentualnie przez pracownika urzędu w biurze podawczym, po okazaniu oryginałów).

  • Dokumenty sporządzone w języku obcym powinny być przedstawione wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski.

  • Wszelkie pisma i wnioski strony lub jego pełnomocnika powinny być sporządzane w języku polskim lub przedstawione wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem oraz podpisane odręcznie podpisem umożliwiającym identyfikację wnioskodawcy i jego adresu korespondencyjnego.

  • Zmieniając adres do doręczeń należy pamiętać o obowiązku powiadomienia organu o tym fakcie. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku pismo uważa się za doręczone pod dotychczasowym adresem (powraca do organu po dwukrotnym awizowaniu ze skutkiem doręczenia).

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente