Zasady wjazdu i krótkoterminowego pobytu cudzoziemców na terytorium Polski

Ogólne zasady przekraczania granicy

===============================================================================================

Uwaga!

Poniższe informacje dot. ogólnych zasad przekraczania granicy RP. Od zasad tych stosowane są obecnie wyjątki dotyczące określonych kategorii podróżnych:

• Granicę zewnętrzna na kierunku wjazdowym do Polski w przejściach granicznych z Federacją Rosyjską oraz Republiką Białorusi, w lotniczych przejściach granicznych w zakresie połączeń lotniczych z Federacją Rosyjską i Republiką Białorusi oraz w morskich przejściach granicznych mogą przekraczać jedynie pewne kategorie podróżnych, tj. wymienione w §3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych.

• Dalsze ograniczenia możliwości wjazdu do Polski dotyczą od dnia 19 września 2022r. obywateli Federacji Rosyjskiej.

Informacje o powyższych ograniczeniach można znaleźć na stronach Straży Granicznej.

===============================================================================================

Przekraczanie granicy zewnętrznej UE

Przekraczanie granicy zewnętrznej jest możliwe w przypadku spełnienia zasad ustalonych w rozdziale I Kodeksu Granicznego Schengen (Przekraczanie granic zewnętrznych i warunki wjazdu).

Zgodnie z ww. przepisami przekraczanie granic zewnętrznych dozwolone jest jedynie na przejściach granicznych w ustalonych godzinach ich otwarcia (art. 5 ust. 1 kodeksu granicznego).

W przypadku planowanego pobytu krótkoterminowego na terytorium państw członkowskich (nieprzekraczającego 90 dni w każdym 180-dniowym okresie), warunkiem wjazdu obywatelu państw trzecich jest spełnienie następujących kryteriów:

  • posiadanie ważnego dokumentu podróży uprawniającego posiadacza do przekroczenia granicy, przy czym dokument musi być wydany w okresie ostatnich 10 lat i powinien być ważny przez przynajmniej trzy miesiące po planowanej dacie wyjazdu z terytorium państw członkowskich;

  • posiadanie ważnej wizy, jeśli wymagana ona jest na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1806 z dnia 14 listopada 2018 r. wymieniającego państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnienie z tego wymogu (Dz. Urz. UE z 28.11.2018, L 303/39), chyba, że posiadają ważny dokument pobytowy lub ważną wizę krajową wydaną przez państwo członkowskie;

  • uzasadnienie celu i warunków planowanego pobytu oraz posiadania wystarczających środków utrzymania, zarówno na czas trwania planowanego pobytu, jak i powrót do ich państwa pochodzenia lub na tranzyt do państwa trzeciego, co do którego istnieje pewność wjazd na jego terytorium (wystarczające zasoby pieniężne) lub możliwość uzyskania takich środków zgodnie z prawem (np. gwarancje pokrycia kosztów utrzymania, limity na kartach kredytowych itp.);

  • brak w stosunku do ich osoby wpisu do celów odmowy wjazdu w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS);

  • niestanowienie zagrożenia dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia publicznego lub stosunków międzynarodowych żadnego z państw członkowskich, w szczególności ich dane niefigurowanie w krajowych bazach danych państw członkowskich do celów odmowy wjazdu.

Załącznik I do Kodeksu Granicznego Schengen zawiera listę przykładowych dokumentów potwierdzających cel i warunki planowanego wjazdu. Cudzoziemcy, którzy uprzednio składali wnioski wizowe, powinni podczas kontroli granicznych posiadać komplet dokumentów uzupełniających okazanych konsulom.

Każde z państw członkowskich ustala środki utrzymania niezbędne do przebywania na jego terytorium: wysokość tychże środków jest ustalona w załączniku 25 do praktycznego podręcznika Schengen (załączniku 18 do podręcznika do Kodeksu wizowego). W przypadku Rzeczypospolitej Polskiej, środki te określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 lutego 2015 r. w sprawie środków finansowych wymaganych od cudzoziemców wjeżdżających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumentów, które mogą potwierdzić uzyskanie takich środków, a także cel i czas trwania planowanego pobytu. (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 2122).

===============================================================================================

Przekraczanie granicy wewnętrznej strefy Schengen

Na granicach wewnętrznych kontrola graniczna obowiązuje jedynie w przypadkach, gdy okresowo przywrócono obowiązek kontroli granicznej. Nie zwalnia ten fakt osób przekraczających granice wewnętrzne z obowiązku spełniania ogólnych zasad przekraczania granic zewnętrznych.

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente