Szczegółowe objaśnienie
Komendant oddziału SG lub komendant placówki SG, który wydał decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, może na wniosek cudzoziemca, po spełnieniu przez niego określonych warunków (jak na wstępie) cofnąć zawarty w tej decyzji zakaz, uniemożliwiający mu zgodny z prawem wjazd do Polski i państw obszaru Schengen. W tej samej procedurze komendant placówki SG może cofnąć zakaz ponownego wjazdu, zawarty w wydanym przez siebie postanowieniu o powrocie.
Złożenie wniosku o cofnięcie zakazu
Wniosek w tej sprawie złóż na piśmie i go odpowiednio umotywuj. W jego treści opisz powody, dla których ponowny wjazd przed upływem nałożonego zakazu jest konieczny oraz je udokumentuj. Pamiętaj, aby sporządzić taki wniosek w języku polskim oraz się pod nim podpisać.
Złożenie wniosku wymaga uiszczenia opłaty skarbowej, która wynosi 10 zł. Wpłata ta powinna zostać dokonana na konto organu podatkowego właściwego z uwagi na siedzibę organu, który będzie rozpatrywał wniosek. Potwierdzenie uiszczenia tej opłaty załącz do wniosku.
Niezbędne jest także ustanowienie pełnomocnika do odbioru korespondencji na terytorium Polski. Pamiętaj, by do wniosku załączyć dowód uiszczenia opłaty skarbowej za udzielenie pełnomocnictwa w wysokości 17 zł.
Decyzja w sprawie
Komendant oddziału SG lub komendant placówki SG po rozpatrzeniu wniosku orzeka o cofnięciu zakazu lub odmowie jego cofnięcia w drodze decyzji administracyjnej, uwzględniając zarówno okoliczności, jakie stały się podstawą zobowiązania cudzoziemca do powrotu/ nakazu opuszczenia terytorium RP, jak i okoliczności, ze względu na które ma nastąpić ponowny wjazd cudzoziemca na terytorium RP lub innych państw obszaru Schengen.
Decyzja cofająca zakaz ponownego wjazdu, o ile jest ostateczna, powoduje, że dane cudzoziemca zostają wykreślone z rejestrów prowadzonych do celów odmowy wjazdu. Jeśli potrzebujesz więcej informacji o tych rejestrach, kliknij w ten link.
Cofnięcie zakazu ponownego wjazdu nie jest możliwe, jeśli:
wjazd lub pobyt cudzoziemca w RP może stanowić zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego lub naruszyć interes Polski, lub
cudzoziemiec nie uiścił należności z tytułu kosztów związanych z wydaniem i wykonaniem decyzji o zobowiązaniu go do powrotu, które był zobowiązany ponieść.
Za wyjątkiem sytuacji, gdy ponowny wjazd wynika z przyczyn humanitarnych, cofnięcie zakazu nie jest możliwe również, w przypadku, gdy:
został on orzeczony ponownie (a od poprzedniej decyzji o cofnięciu zakazu ponownego wjazdu nie minęły 2 lata), lub
nie upłynęła jeszcze połowa okresu, na jaki został orzeczony.
Odwołanie
Należy pamiętać o przysługującym prawie wniesienia odwołania od decyzji w sprawie cofnięcia zakazu ponownego wjazdu. Organem właściwym w tej kwestii jest Komendant Główny Straży Granicznej.
===============================================================================================
Pamiętaj!
Aby uzyskać dalsze informacje, w tym dane umożliwiające kontakt z organem, skieruj się na stronę Komendy Głównej Straży Granicznej.
===============================================================================================
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente