Wykaz cudzoziemców, których pobyt na terytorium RP jest niepożądany

Wybierz interesujące Cię zagadnienie lub poznaj pełną informację o rejestrze

Wymogi

Cudzoziemiec może wystąpić do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z wnioskiem o:

  • udostępnienie mu informacji o umieszczeniu jego danych w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany; o terminie obowiązywania wpisu i podstawie prawnej i faktycznej wpisu;

  • sprostowanie danych, jeżeli są niekompletne, nieaktualne lub nieprawdziwe;

  • usuniecie danych, jeżeli zostały umieszczone lub są przechowywane z naruszeniem przepisów ustawy.

Z wnioskiem składanym w trybie art. 444 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach można wystąpić w każdej chwili, szczególnie wówczas jeśli cudzoziemiec ma wątpliwości co do jego statusu na terytorium Polski (czy jego wjazd lub pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany, chciałby sprostować swoje dane, czy posiada informacje, dokumenty świadczące, że jego dane powinny być zweryfikowane i usunięte etc.).

Wnioskodawcą może być:

  • cudzoziemiec, wnioskujący we własnym imieniu;

  • przedstawiciel ustawowy, wnioskujący w imieniu małoletniego cudzoziemca;

  • pełnomocnik

===============================================================================================

Pamiętaj !

  • Składając wniosek o udostępnienie informacji, sprostowanie lub usunięcie danych umieszczonych w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany, wnioskodawca przebywający poza granicami RP powinien wyznaczyć pełnomocnika do doręczeń w Polsce lub ustanowić pełnomocnika do prowadzenia całej sprawy przebywającego w Polsce – doręczenie korespondencji możliwe jest tylko na wskazany adres w Polsce.

  • Strona, która nie ma miejsca zamieszkania lub pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Rzeczypospolitej Polskiej i nie działa za pośrednictwem konsula w Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana wskazać w Polsce pełnomocnika do doręczeń. W przypadku niewskazania pełnomocnika wnioskodawca będzie wzywany, w trybie uzupełnienia braków formalnych, o ustanowienie pełnomocnika oraz doręczenie potwierdzenia udzielenia pełnomocnictwa w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, co wpłynie na wydłużenie czasu postępowania.

  • Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych, czyli co do zasady każda osoba pełnoletnia, która nie została ubezwłasnowolniona przez sąd. Pełnomocnikiem może być zarówno osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe (np. adwokat, radca prawny) jak i osoba nie posiadająca takich kwalifikacji, czyli np. członkowie rodziny, znajomi itp. W przypadku wyznaczenia kilku pełnomocników korespondencja będzie doręczana tylko jednemu z nich. Osobę taką może wyznaczyć strona. Więcej informacji o pełnomocnictwie znajdziesz tutaj.

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente