Możliwe rozstrzygnięcia

Szczegółowe objaśnienie

Decyzja administracyjna rozstrzyga sprawę co do jej istoty w całości lub w części albo w inny sposób kończy sprawę w danej instancji. Niezbędnymi elementami decyzji administracyjnej są oznaczenie organu, który ją wydał, data wydania, oznaczenie strony, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie w jakim trybie służy od niej odwołanie oraz pouczenie o prawie do zrzeczenia się odwołania i skutkach zrzeczenia się odwołania. Decyzję doręcza się stronie, przedstawicielowi ustawowemu lub ustanowionemu w sprawie pełnomocnikowi (patrz: Doręczenia).

Postanowienie, w odróżnieniu od decyzji administracyjnej, ma charakter proceduralny i jest rozstrzygnięciem wydawanym w toku postępowania administracyjnego, dotyczącym poszczególnej kwestii powstałej w toku postępowania. Postanowienie z reguły nie rozstrzyga przedmiotu postępowania administracyjnego. Wydanie postanowienia może jednak okazać się niezbędne do wydania decyzji, choć nie ma na nią bezpośredniego wpływu. Postanowienie, podobnie jak decyzja, składa się ze stałych elementów, tj. oznaczenia organu, który je wydał, daty wydania, oznaczenia strony, powołania podstawy prawnej, rozstrzygnięcia, uzasadnienia faktycznego i prawnego oraz pouczenia czy i ewentualnie w jakim trybie służy na nie zażalenie. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do decyzji administracyjnej, nie od każdego postanowienia przysługuje zażalenie, a tylko od takiego, z którym konkretny przepis prawa wiąże zaskarżalność zażaleniem.

Jednym z elementów ww. rozstrzygnięć jest uzasadnienie. Organ administracji może odstąpić od uzasadnienia w sytuacji, gdy rozstrzygnięcie uwzględnia w całości żądanie strony, chyba, że sprawa dotyczy spornych interesów strony czy też wydane rozstrzygnięcie jest skutkiem wniesienia odpowiednio odwołania/zażalenia. Organ administracyjny może też, wydając decyzję lub postanowienie odstąpić od uzasadnienia rozstrzygnięcia z uwagi na interes bezpieczeństwa Państwa lub porządek publiczny.

Zarówno decyzje, jak i postanowienia mogą być wzruszone w drodze środków zaskarżenia (patrz: Środki zaskarżenia).

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente