Przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych

Szczegółowe objaśnienie

Termin do uzupełnienia braków formalnych wniosku jest terminem instrukcyjnym, tj. stosowanym w celu usprawnienia prowadzonego postępowania administracyjnego. Termin ten, w przeciwieństwie do tzw. terminu zawitego (np. terminu do wniesienia środka zaskarżenia) nie wywołuje ujemnych skutków procesowych dla strony. W konsekwencji, nie jest dopuszczalne jego przywrócenie. W związku z tym, wniesienie wniosku o uzupełnienie braków formalnych podania spowoduje, iż organ administracji odmówi wszczęcia postępowania (patrz: Odmowa wszczęcia postępowania) w sprawie wniosku o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych.

Jeżeli wniesione podanie zawierało braki formalne, które, na skutek wezwania organu administracji zostały co prawda uzupełnione, ale z uchybieniem wskazanego w wezwaniu terminu, organ administracji powinien wszcząć postępowanie w sprawie pod warunkiem, że braki formalne zostały uzupełnione przed wysłaniem do wnoszącego podanie zawiadomienia o pozostawieniu podania bez rozpoznania (patrz: Pozostawienie bez rozpoznania). Za datę wniesienia podania uznaje się w takiej sytuacji datę uzupełnienia braków formalnych wniosku.

Jeżeli z kolei braki formalne wniosku nie zostały uzupełnione i, w konsekwencji, organ administracji wysłał do wnoszącego podanie zawiadomienie o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania, organ administracji również nie rozpatrzy wniosku o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych podania z uwagi na instrukcyjny charakter takiego terminu, a sprawa nie będzie rozpatrywana.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente