Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE

Wybierz interesujące cię zagadnienie lub poznaj pełną informację o zezwoleniu.

Odwołanie

Organem wyższego stopnia w stosunku do wojewody w sprawach zezwoleń na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Zadania Szefa UdSC w zakresie postępowań odwoławczych w tychże sprawach realizuje Departament Legalizacji Pobytu Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Cudzoziemiec jest uprawniony do wniesienia do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców odwołania od decyzji wojewody w sprawie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Odwołanie wnosi się na piśmie, za pośrednictwem wojewody, który wydał kwestionowaną decyzję, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

W postępowaniu odwoławczym Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców może:

  • uznać zasadność udzielenia zezwolenia - wówczas uchyli zaskarżoną decyzję wojewody i udzieli zezwolenia, wyjaśniając w uzasadnieniu przyczyny uchylenia decyzji,

  • stwierdzić, że niezbędne warunki do udzielenia zezwolenia nie zostały spełnione – wówczas utrzyma w mocy decyzję wojewody i szczegółowo wyjaśni swoje stanowisko,

  • stwierdzić, że decyzja została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie i uchyli zaskarżoną decyzję oraz przekaże sprawę wojewodzie do ponownego rozpatrzenia.

Cudzoziemcowi, który po uchyleniu decyzji organu I instancji uzyskał zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, wydawana jest karta pobytu. Dokument ten wydawany jest z urzędu przez wojewodę, który prowadził postępowanie w I instancji, na okres 5 lat. Po tym okresie karta podlega wymianie, na wniosek cudzoziemca.

Przejdź do zakładki „Procedury administracyjne” („Środki zaskarżenia”) oraz do zakładki „Najczęściej popełniane błędy”, aby zapoznać się z bardziej szczegółowym objaśnieniem dotyczącym procedury odwoławczej.

===============================================================================================

Pamiętaj!

  • Jeżeli zezwolenie nie zostanie Ci udzielone i nie posiadasz podstawy do dalszego pobytu w Polsce, powinieneś opuścić terytorium Polski w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o utrzymaniu w mocy decyzji wojewody wydana przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców zostanie ci doręczona. Jeśli nie wyjedziesz, może zostać wobec ciebie wydana decyzja o zobowiązaniu do powrotu (przejdź do zakładki „Zobowiązanie do powrotu i zakaz ponownego wjazdu”, aby dowiedzieć się więcej).

  • W przypadku złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub zezwolenia o charakterze bezterminowym (tj. na pobyt stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego UE) w tym terminie, wniosek ten nie zostanie rozpatrzony. Przepisy przewidują bowiem odmowę wszczęcia postępowania w takim przypadku. Odmowa wszczęcia postępowania następuje w formie postanowienia, na które służy zażalenie.

  • W przypadku, jeśli zezwolenie nie zostało Ci udzielone, a decyzja w tej sprawie stała się ostateczna, możesz wystąpić o zwrot opłaty skarbowej. Szczegółowe informacje o procedurze znajdziesz tutaj.

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente