Mobilność studenta – na terytorium RP

Wymogi

Aby obywatel państwa trzeciego będący studentem lub doktorantem mógł korzystać z mobilności studenta na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej konieczne jest spełnienie przez niego w sposób łączny następujących wymogów:

  • Zarówno deklarowanym, jak i rzeczywistym celem jego pobytu na terytorium RP musi być kontynuacja lub uzupełnienie stacjonarnych studiów wyższych lub studiów doktoranckich, podjętych na terytorium innego państwa członkowskiego UE.

  • Cudzoziemiec zamierza odbywać studia na uczelni zatwierdzonej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zgodnie z art. 144 ust. 5-14 ustawy o cudzoziemcach, lub na uczelni, która nie podlega takiemu obowiązkowi, a wobec której nie został wydana decyzja o zakazie przyjmowania studentów, o której mowa w art. 144a ust. 1 ustawy o cudzoziemcach.

  • Planowany okres pobytu w Polsce nie przekracza 360 dni.

  • Cudzoziemiec jest objęty programem unijnym lub programem wielostronnym (tj. finansowanym przez Unię Europejską lub państwa członkowskie UE, np. program Erasmus+, program CEEPUS) lub jest objęty porozumieniem zawartym między co najmniej dwiema instytucjami szkolnictwa wyższego (tj. umowy bilateralne lub multilateralne o współpracy akademickiej uczelni) przewidującymi mobilność wewnątrzunijną.

  • Cudzoziemiec posiada ważny dokument pobytowy, o którym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporządzenia Rady (WE) nr 1030/2002 z dnia 13 czerwca 2002 r. ustanawiającego jednolity wzór dokumentów pobytowych dla obywateli państw trzecich (Dz. Urz. UE L 157 z dnia 15.06.2002, str. 1, z późn. zm.) lub ważną wizę długoterminową, z adnotacją „student”. Konieczne jest, aby dokument pobytowy lub wiza zostały cudzoziemcowi wydane przez inne państwo Unii Europejskiej, w tym państwo nienależące do obszaru Schengen stosujące ww. dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/801 z dnia 11 maja 2016 r. (nie dotyczy to zatem dokumentów pobytowych wydanych przez Irlandię oraz Danię, które tą dyrektywą nie są związane).

  • Uczelnia mająca siedzibę na terytorium RP, na której cudzoziemiec zamierza kontynuować lub uzupełniać studia, złoży do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców zawiadomienie o zamiarze korzystania przez cudzoziemca z mobilności studenta na terytorium RP, spełniające odpowiednie kryteria, wraz z wymaganymi prawem załącznikami.

  • Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców nie wydał decyzji o sprzeciwie wobec mobilności danego studenta w określonym terminie.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente