Zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na inne okoliczności – w celu podjęcia lub kontynuacji nauki, w tym studiów niestacjonarnych, podyplomowych, kursów językowych oraz innych form kształcenia.

Wybierz interesujące Cię zagadnienie lub poznaj pełną informację o zezwoleniu

Wprowadzenie

Zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na inne okoliczności jest rodzajem zezwolenia na pobyt czasowy, tj. zezwolenia uprawniającego do przebywania w Polsce czasowo w określonym celu, udzielanym obywatelom państw trzecich (a więc osobom, które nie posiadają obywatelstwa jednego z państw UE, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu lub Szwajcarii) oraz bezpaństwowcom, niezależnie od ich wieku, jeśli głównym celem ich pobytu w Polsce jest zamiar podjęcia lub kontynuacji nauki pobieranej m.in.:

  • w szkole podstawowej;

  • w szkole ponadpodstawowej, w tym także w szkole policealnej;

  • w ramach niestacjonarnych (tj. realizowanych w niepełnym wymiarze czasu) studiów wyższych pierwszego stopnia, drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich;

  • w ramach studiów podyplomowych / MBA;

  • w ramach kursu językowego.

Warunkiem udzielenia zezwolenia jest, by kształcenie uzasadniało pobyt w Polsce przez okres dłuższy niż 3 miesiące, a cudzoziemiec posiadał: ubezpieczenie zdrowotne oraz wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów nauki, utrzymania się w Polsce i powrotu do kraju pochodzenia lub stałego pobytu. Konieczne jest także, by cudzoziemiec posiadał zapewnione miejsce zamieszkania w trakcie pobytu w Polsce.

Zezwolenie to jest udzielane w formie decyzji administracyjnej przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca, a w przypadku postępowania odwoławczego – przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, na okres niezbędny do nauki, nie dłużej jednak niż na okres 1 roku.

Zezwolenie to nie odnawia się automatycznie – cudzoziemiec zainteresowany kontynuacją pobytu w Polsce przed upływem jego ważności powinien wystąpić o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, np. kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na inne okoliczności, lub zezwolenia o charakterze bezterminowym, o ile spełnia wymogi niezbędne do jego udzielenia.

==============================================================================================

Zwróć uwagę!

  • W przypadku, jeśli nabyłeś status rezydenta długoterminowego UE w innym państwie członkowskim UE i zamierzasz podjąć lub kontynuować studia (także niestacjonarne) w Polsce, możesz się ubiegać udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w uproszczonym trybie – tj. zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na inne okoliczności, o którym mowa w art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy o cudzoziemcach. Zapoznaj się z warunkami i procedurą udzielenia tego zezwolenia.

==============================================================================================

Pamiętaj!

  • W rozumieniu przepisów migracyjnych pojęcie „studia” oznacza kształcenie na uczelni zatwierdzonej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, lub wobec której nie została wydana decyzja o zakazie przyjmowania cudzoziemców, o ile jednostka ta nie podlega obowiązkowi zatwierdzenia, pobierane: na studiach stacjonarnych I., II. stopnia lub jednolitych studiach magisterskich, albo w szkole doktorskiej, w ściśle określonych prawem przypadkach również w ramach kursu przygotowawczego do kształcenia na tych studiach. Wszelkie inne niż wyżej wymienione formy kształcenia na uczelniach, jak m.in. studia wyższe w formie niestacjonarnej, studia podyplomowe, studia MBA, określane są mianem nauki, a nie studiów.

  • Zezwolenie to nie uprawnia do wykonywania pracy bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę.

  • Okres nauki nie jest wliczany do pobytu wymaganego do celów uzyskania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Świadectwo ukończenia w Polsce szkoły (podstawowej, ponadpodstawowej, artystycznej) z wykładowym językiem polskim potwierdza znajomość języka polskiego wymaganą dla nabycia statusu rezydenta.

  • Zezwolenie to nie może zostać udzielone obywatelom Ukrainy oraz innym obywatelom państw trzecich i bezpaństwowcom, którzy przybyli do Polski z Ukrainy po dniu 24 lutego 2022r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa i zostali objęci w Polsce ochroną czasową, zgodnie z decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującą wprowadzeniem tymczasowej ochrony. Zezwolenie nie może zostać również udzielone tym wysiedleńcom z Ukrainy, którzy wystąpili z wnioskiem o objęcie ich ochroną międzynarodową w Polsce i oczekują na jego rozpatrzenie lub taką ochroną zostali w Polsce objęci.

  • Jeśli jesteś obywatelem Ukrainy przed wystąpieniem o udzielenie tego zezwolenia zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w sekcji poświęconej ochronie czasowej oraz specjalnym środkom przedłużenia pobytu w Polsce.

==============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente