Wprowadzenie
W dniu 1 lutego 2020r. weszła w życie Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, na podstawie której Wielka Brytania opuściła struktury Unii Europejskiej (tzw. Brexit), a jej obywatele utracili status obywateli unijnych.
W konsekwencji, po upływie okresu przejściowego (który obowiązywał do końca 2020r.), obywatele Zjednoczonego Królestwa i członkowie ich rodzin, nie mogą już korzystać z uprawnień w zakresie swobody przemieszczania się i pobytu w Unii Europejskiej właściwych dla tego statusu, o ile nie zachowali tych uprawnień w dacie zakończenia okresu przejściowego jako tzw. beneficjenci umowy wystąpienia.
W przypadku zatem, jeśli jesteś obywatelem Zjednoczonego Królestwa i:
korzystałeś z prawa pobytu w Polsce zgodnie z prawem UE przed zakończeniem okresu przejściowego (co dotyczy także obywateli brytyjskich, którzy wjechali do Polski po dacie Brexitu, a przed upływem okresu przejściowego) oraz
w dalszym ciągu mieszkasz w Polsce (tj. kontynuujesz pobyt w Polsce, który rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2021r. i trwa do chwili obecnej, krócej niż 5 lat),
- a nie dopełniłeś jeszcze formalności związanych z potwierdzeniem prawa pobytu trwającego dłużej niż 3 miesiące powinieneś uczynić to niezwłocznie.
Wymaga to od ciebie wystąpienia do wojewody, właściwego ze względu na miejsce wojego zamieszkania w Polsce, z wnioskiem o zarejestrowanie pobytu obywatela Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Wniosek ten składany jest na specjalnym formularzu.
W następstwie rozpatrzenia tego wniosku zostanie ci wydane zaświadczenie potwierdzające fakt rejestracji pobytu lub decyzja o odmowie zarejestrowania pobytu, od której można się odwołać do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Zaświadczenie wydawane jest w terminie 30 dni.
Pamiętaj!
Jeśli dopełniłeś formalności rejestracji pobytu przed dniem 1 stycznia 2021r. powinieneś wystąpić o wydanie nowego zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE według nowego wzoru - przed końcem 2021r.
W obu przypadkach sprawdź, czy spełniasz warunki do przyznania ci prawa stałego pobytu w Polsce, zwłaszcza, jeśli przebywasz w Polsce od co najmniej 5 lat (aby poznać szczegóły przejdź do zakładki „Prawo stałego pobytu obywatela UK”).
Nie należy mylić formalności meldunkowych z formalnościami rejestracji pobytu – są to dwie różne procedury (więcej w zakładce: Rejestracja a zameldowanie).
W przypadku, jeśli potrzebujesz wsparcia w realizacji procedur, udzieli ci go m.in. IOM w ramach prowadzonego projektu. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente