Procedura zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę

Wybierz interesujące Cię zagadnienie lub poznaj pełną informację o procedurze

هذه الصفحة غير متوفرة باللغة المختارة.

Postępowanie w sprawie

W postępowaniu w sprawie zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę stroną jest wyłącznie cudzoziemiec. W postępowaniu może on działać poprzez pełnomocnika, za wyjątkiem czynności, jak podpisanie wniosku, wymagających jego osobistego działania.

Organem właściwym do rozpatrzenia wniosku jest wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca – wojewoda ten przyjmuje wniosek, wszczyna (lub odmawia wszczęcia) i prowadzi postępowanie w sprawie zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Organem wyższego stopnia w stosunku do wojewody jest Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Postępowanie administracyjne w sprawie wszczyna się na żądanie wyrażone we wniosku.

Pismo zawierające informację o prowadzonym postępowaniu, w tym jego sygnaturze, planowanym terminie zakończenia oraz prawie do zapoznania się z aktami sprawy i ich uzupełnienia, zostanie doręczone cudzoziemcowi w następstwie złożenia wniosku drogą elektroniczną poprzez ePUAP (jeśli cudzoziemiec wystąpi o taki sposób doręczania korespondencji) lub pocztą na adres cudzoziemca wskazany we wniosku (ew. skierowane do pełnomocnika, jeśli taki został ustanowiony). Pismo to może zawierać wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wniosku lub/ i wezwanie do uzupełnienia wniosku o dalsze, niezbędne dokumenty.

W toku postępowania organ administracyjny prowadzący sprawę udziela stronie niezbędnych instrukcji i wskazówek. O ile zatem cudzoziemiec nie przedstawi całości dowodów niezbędnych do zmiany zezwolenia na etapie składania wniosku, zostanie wezwany przez organ pisemnie do ich dostarczenia w wyznaczonym terminie wynoszącym nie krócej niż 14 dni. W przypadku, jeśli po zapoznaniu okaże się, że wezwanie nie jest zrozumiałe, cudzoziemiec powinien zwrócić się do organu z prośbą o jego wyjaśnienie. Wezwanie zostanie cudzoziemcowi doręczone za pokwitowaniem przez operatora pocztowego pod wskazanym przez niego adresem lub drogą elektroniczną poprzez ePUAP, jeśli wystąpi o taki sposób doręczania korespondencji (lub doręczone jego pełnomocnikowi, o ile został ustanowiony).

Szczegółowe zasady doręczeń reguluje rozdział 8 działu I. Kodeksu postępowania administracyjnego – Doręczenia. Więcej informacji o doręczeniach znajdziesz w sekcji: Procedury administracyjne.

===============================================================================================

Pamiętaj!

  • W interesie strony leży ścisła współpraca z organem w sprawie wniosku.

  • Zmieniając adres do doręczeń powiadom organ o tym fakcie.

  • Wyjeżdżając za granicę, ustanów pełnomocnika do doręczeń w Polsce.

  • Więcej informacji w zakładce: Najczęściej popełniane błędy.

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente