Mobilność studenta – w innym państwie członkowskim UE

هذه الصفحة غير متوفرة باللغة المختارة.

Wprowadzenie

W rozumieniu przepisów migracyjnych pojęcie „mobilność” oznacza uprawnienie cudzoziemca do wjazdu i pobytu na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, wynikające z posiadania ważnego dokumentu pobytowego, o którym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporządzenia Rady (WE) nr 1030/2002 z dnia 13 czerwca 2002 r. ustanawiającego jednolity wzór dokumentów pobytowych dla obywateli państw trzecich lub z posiadania ważnej wizy długoterminowej, o której mowa w art. 18 Konwencji Wykonawczej Schengen, albo wydanej zgodnie z prawem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, niebędącego państwem obszaru Schengen, wydanych przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej niż to, w którym cudzoziemiec korzysta z tego uprawnienia.

Mobilność (studenta) w innym państwie członkowskim UE ma miejsce wówczas, gdy:

cudzoziemiec posiadający na terytorium RP wizę krajową z adnotacją „student” lub zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach zamierza kontynuować lub uzupełnić studia podjęte na terytorium RP w innym państwie członkowskim UE w ramach programu lub porozumienia przewidującego środki mobilności wewnątrzunijnej, korzystając z pobytu w innym państwie członkowskim na podstawie jednego z ww. tytułów pobytowych przez okres nieprzekraczający 360 dni w każdym państwie członkowskim.

Mobilność studenta w innym państwie członkowskim UE oznacza zatem mobilność studentów studiów stacjonarnych lub doktorantów, będących obywatelami państw trzecich, objętych programem unijnym lub programem wielostronnym obejmującym środki w zakresie mobilności lub porozumieniem miedzy przynajmniej dwiema instytucjami szkolnictwa wyższego, przewidującym mobilność wewnątrzunijną przez okres nieprzekraczający 360 dni w każdym państwie członkowskim. Ten rodzaj mobilności wymaga, aby cudzoziemiec posiadał dokument pobytowy lub wizę długoterminową, z adnotacją „student”, wydanych przez inne państwo członkowskie UE stosujące dyrektywę 2016/801/UE (co nie dotyczy Irlandii oraz Danii). Z zastrzeżeniem, że okres ważności posiadanego przez cudzoziemca przez cudzoziemca dokumentu pobytowego lub wizy długoterminowej powinien obejmować cały okres planowanej mobilności studenta.

===============================================================================================

Pamiętaj!

  • Abyś mógł skorzystać z mobilności studenta w innym państwie członkowskim konieczne jest, abyś Ty samodzielnie lub uczelnia wysyłająca (na której studiujesz, mająca siedzibę w RP), alternatywnie uczelnia przyjmująca (na której zamierzasz studiować w państwie unijnym innym niż Polska) zawiadomiły o twoich planach właściwy organ tego państwa członkowskiego oraz Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców – o ile wymóg dotyczący zawiadomienia został przyjęty w przepisach państwa członkowskiego, na terytorium którego zamierzasz przebywać korzystając z mobilności studenta, i na zasadach przyjętych w tychże przepisach.

  • To przepisy państwa członkowskiego, na którego terytorium cudzoziemiec ma korzystać z mobilności studenta, mają zastosowanie - regulują, czy w celu skorzystania z mobilności studenta na jego terytorium wymagane jest zawiadomienie, jaki podmiot jest uprawniony do dokonania takiego zawiadomienia oraz jakie są szczegółowe wymogi dokonania takiego zawiadomienia. Obowiązek takiego zawiadomienia Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców może zostać zrealizowany poprzez przesłanie kopii zawiadomienia kierowanego do innego państwa członkowskiego.

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente