Dokumenty
a. Dokumenty konieczne na etapie składania wniosku
Cudzoziemiec ubiegający się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w trybie art. 160 pkt 3 ustawy o cudzoziemcach jako partner obywatela RP (lub w przypadku, jeśli przebywa poza terytorium Polski – partner działający w jego imieniu) składa do wojewody, właściwego dla miejsca jego pobytu:
wypełniony, zgodnie z pouczeniem, formularz wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy – pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Zasady wypełnienia wniosku zostały przedstawione w kolejnym etapie: „Wypełnienie wniosku”.
4 aktualne fotografie przedstawiające w sposób niebudzący wątpliwości wizerunek twarzy cudzoziemca, bez nakrycia głowy i szkieł zaciemniających, spełniające szczegółowe kryteria określone prawem – pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
kserokopię ważnego dokumentu podróży (jednocześnie okazuje osobie przyjmującej wniosek jego oryginał do wglądu – pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania, co dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy wniosek składany jest przez cudzoziemca osobiście);
W szczególnie uzasadnionym przypadku, jeśli cudzoziemiec nie posiada ważnego dokumentu podróży i nie jest możliwe jego uzyskanie, może przedstawić inny dokument potwierdzający w sposób niebudzący wątpliwości jego tożsamość. Jednocześnie powinien udokumentować obiektywny brak możliwości uzyskania dokumentu podróży i podejmowane wysiłki w celu jego uzyskania.
dowód uiszczenia opłaty skarbowej. Przejdź do etapu „Opłata skarbowa”, aby uzyskać więcej informacji.
pisemną zgodę na złożenie wniosku przez partnera będącego obywatelem RP, do którego zamierza dołączyć w Polsce – w przypadku, jeśli w chwili złożenia wniosku przebywa poza terytorium Polski i zamierza dopiero dołączyć do partnera przebywającego w Polsce – pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Wyrażenie takiej zgody jest równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa do działania w jego imieniu w danym postępowaniu.
b. Pozostałe dokumenty
Na etapie składania wniosku pożądane jest przedstawienie także dokumentów niezbędnych do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Dowodów tych nie dotyczy rygor pozostawienia wniosku bez rozpoznania i mogą zostać one uzupełnione w toku postępowania, ale termin załatwienia sprawy uzależniony jest od daty ich złożenia. Jeżeli do wniosku nie zostały dołączone wymagane dokumenty wojewoda wzywa, by je przedstawić w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 14 dni.
Załączenie pełnej dokumentacji już na etapie składania wniosku jest działaniem zgodnym z interesem strony. Porządkuje i upraszcza ono postępowanie, albowiem już na wstępnym etapie organ może dokonać prawidłowych ustaleń w zakresie sytuacji cudzoziemca, co niewątpliwie przyspiesza proces rozpatrywania wniosku oraz niweluje ryzyka związane z koniecznością uzupełnienia dokumentacji przez cudzoziemca w dalszym toku postępowania o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.
Do dowodów, jakie należy przedstawić w postępowaniu należą:
kopia dowodu osobistego lub paszportu partnera (obywatela RP),
oświadczenie tego partnera o zamieszkiwaniu na terytorium Polski wraz ze wskazaniem adresu,
dowody potwierdzające prowadzenie życia rodzinnego w rozumieniu Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, w tym istnienie stałych i rzeczywistych więzi pomiędzy partnerami.
Ustawa o cudzoziemcach, ani żaden inny akt, nie podaje zamkniętego katalogu dokumentów, w oparciu, o które można stwierdzić, że dany cudzoziemiec prowadzi życie rodzinne podlegające ochronie konwencyjnej, a każda sprawa podlega indywidualnej, wnikliwej ocenie. Do materiału dowodowego włącza się wszelkie dokumenty potwierdzające istnienie rzeczywistych (tj. faktycznych, a nie jedynie deklarowanych) i stałych (zatem istniejących od pewnego czasu), bliskich więzi osobistych, charakteryzujących się wzajemnym zainteresowaniem, przywiązaniem i zależnością.
Chodzi tu o wszelkiego rodzaju dokumenty pozwalające określić charakter i trwałość więzi łączących partnerów. Mogą to być przykładowo dokumenty potwierdzające wspólne zamieszkiwanie w okresie poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia, potwierdzające utrzymywanie kontaktów bezpośrednich, telefonicznych czy mailowych, zeznania bądź pisemne oświadczenia świadków, dokumenty potwierdzające posiadanie wspólnego potomstwa oraz dokumenty wszelkiego innego rodzaju przydatne przy dokonywaniu w/w ustaleń.
dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne,
dokumenty potwierdzające posiadanie zapewnionego miejsca zamieszkania w Polsce (np. poświadczenie zameldowania, umowa najmu mieszkania, inna umowa umożliwiająca władanie lokalem mieszkalnym, lub oświadczenie osoby uprawnionej do władania lokalem mieszkalnym o zapewnieniu cudzoziemcowi miejsca zamieszkania),
dokumenty potwierdzające posiadanie źródła stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na utrzymaniu (dla osoby samotnie gospodarującej – w wysokości wyższej niż 776 zł netto miesięcznie, dla osoby w rodzinie – w wysokości wyższej niż 600 zł netto miesięcznie), np. umowa renty cywilnej zawarta pomiędzy partnerami w formie aktu notarialnego wraz z dokumentami potwierdzającymi źródło i wysokość dochodu osiąganego przez partnera (np. zeznania podatkowe, zaświadczenia z ZUS).
===============================================================================================
Pamiętaj!
dokumenty powinny zostać załączone w oryginale lub w kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez notariusza lub pełnomocnika strony będącego adwokatem lub radcą prawnym; poświadczenia zgodności kopii z oryginałem może dokonać także uprawniony pracownik urzędu wojewódzkiego w biurze podawczym, po okazaniu oryginału dokumentu;
dokumenty, które zostały sporządzone w języku obcym muszą zostać przedstawione wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski; rejestr tłumaczy przysięgłych prowadzony jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości i jest udostępniony tutaj.
dokumenty pozostające ze sobą w ścisłym związku powinny być przedstawiane łącznie (np. umowa podnajmu lokalu wraz z umową jego najmu) oraz pozostawać ważne w dacie wydawania decyzji w sprawie zezwolenia.
===============================================================================================
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente