Mobilność długoterminowa w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa

Trang này không có sẵn bằng một ngôn ngữ đã chọn.

Dokumenty

a. Dokumenty konieczne na etapie składania wniosku

Z wnioskiem o udzielenie zezwolenia występuje wyłącznie jednostka przyjmująca posiadająca siedzibę na terytorium Polski, w której cudzoziemiec ma wykonywać pracę, do wojewody właściwego ze względu na miejsce siedziby jednostki przyjmującej. Składa ona:

  • wypełniony, zgodnie z pouczeniem, formularz wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy – pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Zasady wypełnienia wniosku zostały przedstawione w kolejnym etapie: „Wypełnienie wniosku”.

  • 4 aktualne fotografie przedstawiające w sposób niebudzący wątpliwości wizerunek twarzy cudzoziemca, bez nakrycia głowy i szkieł zaciemniających, spełniające szczegółowe kryteria określone prawempod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

  • kserokopię ważnego dokumentu podróży (jednocześnie okazuje osobie przyjmującej wniosek jego oryginał do wglądu – pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania);

    W szczególnie uzasadnionym przypadku, jeśli cudzoziemiec nie posiada ważnego dokumentu podróży i nie jest możliwe jego uzyskanie, może przedstawić inny dokument potwierdzający w sposób niebudzący wątpliwości jego tożsamość. Jednocześnie powinien udokumentować obiektywny brak możliwości uzyskania dokumentu podróży i podejmowane wysiłki w celu jego uzyskania.

  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej. Przejdź do etapu „Opłata skarbowa”, aby uzyskać więcej informacji.

b. Pozostałe dokumenty

Na etapie składania wniosku pożądane jest przedstawienie także dokumentów niezbędnych do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Dowodów tych nie dotyczy rygor pozostawienia wniosku bez rozpoznania i mogą zostać one uzupełnione w toku postępowania, ale termin załatwienia sprawy uzależniony jest od daty ich złożenia. Jeżeli do wniosku nie zostały dołączone wymagane dokumenty wojewoda wzywa, by je przedstawić w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 14 dni.

Załączenie pełnej dokumentacji już na etapie składania wniosku jest działaniem zgodnym z interesem strony. Porządkuje i upraszcza ono postępowanie, albowiem już na wstępnym etapie organ może dokonać prawidłowych ustaleń w zakresie sytuacji cudzoziemca, co niewątpliwie przyspiesza proces rozpatrywania wniosku oraz niweluje ryzyka związane z koniecznością uzupełnienia dokumentacji przez cudzoziemca w dalszym toku postępowania o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.

Do dowodów, jakie należy przedstawić w postępowaniu, należą:

  • ważny dokument pobytowy, o którym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporządzenia Rady (WE) nr 1030/2002 z dnia 13 czerwca 2002 r. ustanawiającego jednolity wzór dokumentów pobytowych dla obywateli państw trzecich z adnotacją „ICT”, wydany przez inne państwo członkowskie UE stosujące dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/66/UE (nie dotyczy to dokumentów pobytowych wydanych przez Irlandię oraz Danię).

  • dokumenty potwierdzające posiadanie przez cudzoziemca formalnych kwalifikacji i spełnianie innych wymaganych warunków, w przypadku pracy w zawodzie regulowanym;

  • dowód posiadania ubezpieczenie zdrowotnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (np. polisa ubezpieczeniowa, stosowne zaświadczenie z ZUS);

  • dowód posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (np. umowa najmu mieszkania, inna umowa umożliwiająca władanie lokalem mieszkalnym, lub oświadczenie osoby uprawnionej do władania lokalem mieszkalnym o zapewnieniu cudzoziemcowi miejsca zamieszkania).

  • dokumenty potwierdzające zatrudnienie cudzoziemca przez pracodawcę macierzystego przed jego przeniesieniem wewnątrz przedsiębiorstwa oraz w czasie planowanego przeniesienia do jednostki przyjmującej na terytorium Polski (np. umowa o pracę z pracodawcą macierzystym);

  • dokumenty potwierdzające, że jednostka przyjmująca mająca siedzibę na terytorium Polski, będąca osobą prawną lub jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, do której jest przenoszony pracownik wewnątrz przedsiębiorstwa jest w szczególności oddziałem lub przedstawicielstwem pracodawcy macierzystego będącego przedsiębiorcą zagranicznym lub należy do tej samej grupy przedsiębiorstw co pracodawca macierzysty (np. pisemne oświadczenie dotyczące wpisu oddziału do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego lub dotyczące wpisu przedstawicielstwa przedsiębiorcy zagranicznego przez ministra właściwego do spraw gospodarki do rejestru przedstawicielstw, obce dokumenty urzędowe wydane przez właściwe organy rejestrowe innych państw bądź inne organy władzy publicznej, z których wynika, że spółka osobowa lub kapitałowa z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada większość podzielonego na akcje lub udziały kapitału zakładowego spółki mającej siedzibę w państwie trzecim, która jest pracodawcą macierzystym; inne dokumenty, w tym umowy, z których może wynikać podstawa do wywierania decydującego wpływu na działalność jednostki przyjmującej i pracodawcy macierzystego przez inną osobę prawną lub jednostkę organizacyjną, której ustawa przyznaje zdolność prawną).

  • Umowa zawarta z pracodawcą macierzystym, na podstawie której cudzoziemiec ma wykonywać pracę, zawarta w formie pisemnej, lub dokument wydany przez pracodawcę macierzystego, stanowiący podstawę przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa, określające:

  • okres przeniesienia cudzoziemca wewnątrz przedsiębiorstwa,

  • siedzibę jednostki przyjmującej,

  • stanowisko cudzoziemca w jednostce przyjmującej,

  • wynagrodzenie i inne warunki pracy cudzoziemca w jednostce przyjmującej.

==============================================================================================

Pamiętaj!

  • dokumenty powinny zostać załączone w oryginale lub w kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez notariusza lub pełnomocnika strony będącego adwokatem lub radcą prawnym; poświadczenia zgodności kopii z oryginałem może dokonać także uprawniony pracownik urzędu wojewódzkiego w biurze podawczym, po okazaniu oryginału dokumentu;

  • dokumenty, które zostały sporządzone w języku obcym muszą zostać przedstawione wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski; rejestr tłumaczy przysięgłych prowadzony jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości i jest udostępniony tutaj.

  • dokumenty pozostające ze sobą w ścisłym związku powinny być przedstawiane łącznie (np. umowa podnajmu lokalu wraz z umową jego najmu) oraz pozostawać ważne w dacie wydawania decyzji w sprawie zezwolenia.

  • W przypadku potrzeby wyjaśnienia lub doprecyzowania posiadanych przez organ dowodów w sprawie w trakcie postępowania jednostka przyjmująca może być wzywana do dostarczenia innych dokumentów lub do składania zeznań potwierdzających okoliczności, o których mowa we wniosku.

==============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente