Wypełnienie wniosku
Portal MOS nie zapewnia w chwili obecnej możliwości wypełnienia online formularza wniosku w sprawie wydania karty pobytowej. Formularz wniosku o wydanie karty pobytowej jest jednak dostępny do pobrania w Module Obsługi Spraw – kliknij aby przejść do formularzy. Został on również udostępniony elektronicznie na stronach internetowych wydziałów właściwych w sprawach cudzoziemców w urzędach wojewódzkich, a jego wersje papierowe możesz pozyskać w siedzibach tychże wydziałów, ich delegatur oraz w innych miejscach, gdzie istnieje możliwość składania wniosku (na podstawie decyzji wojewodów).
Przed przystąpieniem do wypełniania wniosku zapoznaj się z pouczeniem zawartym na stronie 8 wniosku. Zapoznaj się także z przepisami i procedurą, objaśnionymi w MOS lub skorzystaj z innych źródeł rzetelnych informacji. W przypadku kwestii niezrozumiałych należy dążyć do ich wyjaśnienia.
Kwestionariusz wniosku wypełnij w języku polskim, czytelnie, drukowanymi literami wpisywanymi w odpowiednich kratkach za pomocą nieścieralnego długopisu lub pióra z czarnym lub niebieskim atramentem.
Wypełnij wszystkie wymagane rubryki.
Wypełniając wniosek podaj informacje i dane zgodnie ze stanem faktycznym. Należy zatem podać m.in. rzeczywisty adres zamieszkania. Informacje i dane powinny być aktualne w dacie wystąpienia z wnioskiem do organu.
Wniosek należy skierować do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu obywatela UE.
===============================================================================================
Szczegółowe zasady wypełniania wniosku:
W części A formularza wniosku wpisz m.in.:
dane osobowe (ich zapis powinien być zgodny z transkrypcją dokonaną w dokumencie podróży),
w rubryce „poprzednie nazwisko” wpisz nazwisko przed zmianą, np. panieńskie, lub wpisz „brak” – jeśli nazwisko nie uległo zmianie,
datę i miejsce urodzenia (w zapisie polskim, np. nie Paris a Paryż),
posiadane obywatelstwo (Pamiętaj! – jeśli posiadasz obywatelstwo RP nie występuj z tym wnioskiem).
W części B wpisz dane dokumentu podróży, a w części C – adres miejsca rzeczywistego zamieszkania w Polsce. Część D wypełnij jedynie wówczas, jeśli dopełniłeś obowiązku meldunkowego.
W części E pkt I. wskaż do stanowi podstawę pobytu w Polsce. W przypadku wyboru pola „inne” dodatkowo określ te okoliczności.
Wymienione załączniki do wniosku winny odpowiadać faktycznemu ich załączeniu. Do wniosku należy załączyć dokumenty, zgodnie z objaśnieniem zawartym w części „Dokumenty”.
Przy czynności złożenia podpisu pod wnioskiem obywatel UE nie może być zastępowany przez pełnomocnika.
Wypełniony w sposób prawidłowy wniosek jest kompletny dopiero wówczas, gdy zostanie odręcznie podpisany przez osobę uprawnioną do jego złożenia. Tak przygotowany wniosek wraz z załącznikami przedstaw wojewodzie właściwemu za względu na miejsce twojego pobytu w Polsce w trakcie omówionej wizyty w urzędzie.
Wniosek o wydanie karty pobytowej wypełniają i podpisują:
– w przypadku małoletniego - rodzice lub ustanowieni przez sąd lub inny organ opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd lub inny organ opiekunów,
– w przypadku małoletniego bez opieki - kurator ustanowiony przez sąd,
– w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską - rodzice, a niepozostającej pod władzą rodzicielską - opiekun ustanowiony przez sąd lub inny organ.
Natomiast wzór podpisu na wniosku (część H) składa małoletni samodzielnie – o ile ukończył 13. rok życia. Wzór podpisu nie może wykroczyć poza pole przewidziane dla jego złożenia.
===============================================================================================
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente