Szczegółowe objaśnienie
Jeżeli odwołujący się nie jest zainteresowany tym, aby jego sprawa została ponownie rozpatrzona, tym razem przez organ odwoławczy, ma on prawo, przed zakończeniem postępowania odwoławczego, cofnąć wniesione odwołanie.
Oświadczenie o cofnięciu odwołania należy wnieść na piśmie, w formie elektronicznej lub ustnie - do protokołu.
Po wniesieniu takiego niebudzącego wątpliwości, co do treści, oświadczenia przez stronę prowadzenie postępowania staje się bezprzedmiotowe, z uwagi na brak aktualnego żądania uprawnionego podmiotu, w związku z czym organ II instancji powinien wydać decyzję o umorzeniu postępowania odwoławczego. Wyjątki od zasady uwzględnienia cofnięcia odwołania stanowią sytuacje, w której umorzenie postępowania odwoławczego prowadziłoby do pozostawienia w obrocie prawnym decyzji organu I instancji, która narusza prawo lub interes społeczny.
Skutkiem prawnym wydania tego typu rozstrzygnięcia przez organ II instancji jest pozostanie w obrocie prawnym zaskarżonej w trybie odwołania decyzji wydanej przez organ I instancji. Staje się ona ostateczna i będzie można ją wzruszyć tylko przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków zaskarżenia (patrz: Środki zaskarżenia).
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente