Decyzja
Po zapoznaniu się z materiałem dowodowym i jego ewentualnym uzupełnieniu wojewoda orzeka w drodze decyzji administracyjnej o zmianie zezwolenia, o ile nie stwierdzi ku temu przeszkód, w tym oceni, iż wymogi dotyczące zmiany zezwolenia zostały spełnione. Zmianie nie podlega okres jego ważności.
Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę nie wiąże się z wymianą karty pobytu, jaka została wydana w następstwie jego udzielenia.
===============================================================================================
Odmowa zmiany zezwolenia - w przypadku nabycia uprawnień do wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę lub zmiany podmiotu powierzającego wykonywanie pracy
Wojewoda odmówi zmiany zezwolenia, gdy:
cudzoziemiec nie wywiązał się z obowiązku powiadomienia o utracie pracy w terminie 15 dni roboczych,
planowany okres zatrudnienia, wskazany z załączniku nr 1 do wniosku o zmianę zezwolenia, jest krótszy niż okres ważności zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, które podlega zmianie;
cudzoziemiec nie spełnia wymogów zmiany zezwolenia w odniesieniu do poziomu wynagrodzenia, które pracodawca wskazał w załączniku nr 1 do wniosku o zmianę zezwolenia, przez to, że wynagrodzenie to:
– jest niższe niż wynagrodzenie pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku
- jest niższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę (tj. niższe niż 3010 zł brutto miesięcznie w 2022 r.)
cudzoziemiec nie spełnia warunku dotyczącego posiadania ubezpieczenia zdrowotnego
pracodawca ma możliwość pozyskania pracowników na lokalnym rynku pracy
zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 117 pkt 1 lub 2 ustawy o cudzoziemcach.
Wojewoda może odmówić zmiany, jeżeli:
podmiot powierzający wykonywanie pracy nie posiada środków finansowych ani źródeł dochodu niezbędnych do pokrycia zobowiązań wynikających z powierzenia pracy cudzoziemcowi lub nie prowadzi rzeczywistej działalności gospodarczej, rolniczej lub statutowej uzasadniającej powierzenie pracy cudzoziemcowi w danym okresie, w szczególności zawiesił działalność lub został wykreślony z właściwego rejestru, lub jego działalność jest w okresie likwidacji.
Odmowa zmiany zezwolenia - w przypadku zmiany pracodawcy użytkownika lub zmiany warunków zatrudnienia
Wojewoda może odmówić zmiany zezwolenia, gdy:
pracodawca ma możliwość pozyskania pracowników na lokalnym rynku pracy
wynagrodzenie, które pracodawca wskazał w załączniku nr 1 do wniosku o zmianę zezwolenia, jest niższe niż wynagrodzenie pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.
Od decyzji o odmowie udzielenia zezwolenia służy odwołanie do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców (więcej w zakładce: „Odwołanie”).
===============================================================================================
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente