Ponaglenie

Ця сторінка недоступна вибраною мовою.

Szczegółowe objaśnienie

Jeżeli sprawa może zostać rozpatrzona w oparciu o przedstawione wraz z wnioskiem dowody lub w oparciu o okoliczności powszechnie znane lub znane organowi z urzędu, organ administracji obowiązany jest załatwić ją bez zbędnej zwłoki.

Sprawa wymagająca postępowania wyjaśniającego (np. zgromadzenia dodatkowego materiału dowodowego) powinna zostać załatwiona w ciągu miesiąca od dnia wszczęcia postępowania lub otrzymania odwołania (w postępowaniu odwoławczym). W terminie 2 miesięcy organ administracji powinien rozpatrzeć sprawę szczególnie skomplikowaną. W niektórych przypadkach przepisy szczególne mogą określać inne terminy załatwienia sprawy.

Ponaglenie na niezałatwienie sprawy w określonym przepisami lub wyznaczonym terminie lub na przewlekłe prowadzenie postępowania (wniesione na piśmie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej czy ustnie do protokołu) powinno zawierać uzasadnienie.

Wnosi się je do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie. Organ rozpatrujący sprawę przekazuje ponaglenie wraz z niezbędnymi odpisami akt sprawy do organu wyższego stopnia w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Sprawa w tym czasie jest równocześnie rozpatrywana na podstawie oryginałów akt. Wraz z ponagleniem organ rozpatrujący sprawę odnosi się także do uzasadnienia wniesionego ponaglenia.

Organ wyższego stopnia rozpatruje ponaglenie w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania i wydaje postanowienie w którym stwierdza, czy organ rozpatrujący sprawę dopuścił się bezczynności czy też przewlekłości. Jeśli tak, uznaje on ponaglenie za uzasadnione, wyznacza organowi I instancji termin rozpatrzenia sprawy (jeżeli postępowanie pozostaje w toku), stwierdza, czy organ rozpatrujący sprawę dopuścił się rażącego naruszenia prawa i zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych bezczynności lub przewlekłości. Jeżeli organ wyższego stopnia uzna ponaglenie za nieuzasadnione, wydaje postanowienie w którym wyjaśnia swoje stanowisko.

Na postanowienie w sprawie ponaglenia zażalenie nie przysługuje. Nie przysługuje na nie również skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego (patrz: Środki zaskarżenia).

Jeżeli brak jest organu wyższego stopnia, ponaglenie rozpatruje organ prowadzący postępowanie. W takiej sytuacji organ ten nie wydaje postanowienia, ale, w przypadku stwierdzenia bezczynności czy przewlekłości, niezwłocznie załatwia sprawę i zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych bezczynności lub przewlekłości.

Organ, który rozpatruje ponaglenie może też wydać kolejne postanowienie wyznaczając dłuższy termin załatwienia sprawy w sytuacji, gdy wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności czy dowody, które nie były znane w momencie wyznaczania pierwszego terminu zakończenia postępowania, a które wymagają przedłużenia terminu rozpatrzenia sprawy.

Sytuacja, w której organ rozpatrujący sprawę pozostawi podanie bez rozpoznania (patrz: Pozostawienie bez rozpoznania) również ma charakter bezczynności organu i strona może wnieść ponaglenie do organu wyższego stopnia, kwestionując prawidłowość pozostawienia podania bez rozpoznania. W przypadku, gdy nie ma organu wyższego stopnia, strona może, po uprzednim skierowaniu ponaglenia do organu, który pozostawił podanie bez rozpoznania, wnieść skargę na bezczynność do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente