Wymogi
Aby obywatel państwa trzeciego będący członkiem rodziny naukowca mógł korzystać z mobilności krótkoterminowej członka rodziny naukowca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej konieczne jest spełnienie przez niego w sposób łączny następujących wymogów:
zarówno deklarowanym, jak i rzeczywistym celem jego pobytu na terytorium RP musi być pobyt wraz z tym naukowcem na tym terytorium.
cudzoziemiec będący członkiem rodziny naukowca posiada zezwolenie pobytowe w celu połączenia się z rodziną oraz wydany w związku z tym zezwoleniem dokument pobytowy, o którym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporządzenia nr 1030/2002, wydane przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej, które wydało temu naukowcowi dokument pobytowy, o którym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporządzenia nr 1030/2002, lub wizę długoterminową, z adnotacją „naukowiec”;
dokument pobytowy lub wiza zostały cudzoziemcowi wydane przez inne państwo Unii Europejskiej, w tym państwo nienależące do obszaru Schengen stosujące ww. dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/801 z dnia 11 maja 2016 r. (nie dotyczy to zatem dokumentów pobytowych wydanych przez Irlandię oraz Danię, które tą dyrektywą nie są związane).
jednostka naukowa mająca siedzibę na terytorium RP, zatwierdzona przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych na podstawie przepisów art. 151 ust. 4–5 ustawy o cudzoziemcach, złoży do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców zawiadomienie o zamiarze korzystania z mobilności przez cudzoziemca będącego członkiem rodziny naukowca korzystającego lub zamierzającego korzystać z mobilności krótkoterminowej naukowca na tym terytorium, spełniające odpowiednie kryteria, wraz z wymaganymi prawem załącznikami.
Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców nie wydał decyzji o sprzeciwie wobec mobilności członka rodziny naukowca w określonym terminie.
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente