#Brexit

Brexit – warto uzyskać dokument pobytowy w kontekście EES/ETIAS

ikona żarówkiObywatele Wielkiej Brytanii i członkowie ich rodzin będący beneficjentami Umowy Wystąpienia mogą nadal składać wnioski o wydanie dokumentu pobytowego zawierającego adnotację odnoszącą się do Umowy Wystąpienia (jeśli jeszcze tego nie zrobili). Posiadanie takiego dokument jest korzystne ponieważ będzie on zwalniał z przyszłej rejestracji w systemie Entry/Exit (EES) przy przekraczaniu granic zewnętrznych oraz z konieczności uzyskania zezwolenia podróżnego ETIAS w związku z podróżami krótkoterminowymi do państw UE/Schengen.

W Polsce w zakresie statusu pobytowego obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin stosowany jest system deklaratoryjny. Nie ma obowiązku uzyskania dokumentu pobytowego jako warunku legalnego pobytu w kraju. Biorąc jednak pod uwagę praktyczne względy, zaleca się aby wszyscy beneficjenci Umowy Wystąpienia uzyskali nowe dokumenty pobytowe zawierające adnotację odnoszącą się do Umowy Wystąpienia.

Ich posiadanie ułatwi korzystanie z uprawnień beneficjenta Umowy Wystąpienia i będzie zwalniało z przyszłej rejestracji w unijnym systemie Entry/Exit (EES) przy przekraczaniu granic zewnętrznych oraz z konieczności uzyskania zezwolenia podróżnego ETIAS w związku z podróżami krótkoterminowymi do państw UE/Schengen. Uruchomienie tych systemów ma nastąpić w 2024 r.

O wydanie dokumentów pobytowych mogą ubiegać się beneficjenci Umowy Wystąpienia czyli obywatele Wielkiej Brytanii i członkowie ich rodzin, którzy korzystali z prawa pobytu zgodnie z prawem UE przed końcem 2020 r. i w dalszym ciągu mieszkają w Polsce. Wniosek dotyczący wydania dokumentu pobytowego należy złożyć w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Szczegółowe informacje w tym zakresie można znaleźć TUTAJ.

Materiały informacyjne na temat Brexitu można także znaleźć na dedykowanej stronie: LINK.